Tallinna linna-, riigi- ja erakoolides osutab meditsiiniteenuseid Sihtasutus Tallinna Koolitervishoid (reg. nr 90008488) tegevuslubade L01450 ja L01451 alusel. Tervishoiuteenus koolides finantseeritakse „Ravikindlustuse seadus” (RT I 2002, 62, 377 järgneva muudatustega) §32 ja §35 alusel vastavalt tervishoiuteenuste loetelus kehtestatud piirhinnale, kuhu on arvestatud otsesed tervishoiukulud. Toetudes Sotsiaalministri määrus 24. august 1995.a. nr 51 „Koolitervishoiu korraldamine” p 3.3. ja Kohaliku omavalitsuse korraldamise seadusele on Tallinna Linnavolikogu 11. november 2004 määrus nr 37 kohaselt koolitervishoiuteenuseks vajaliku ruumi kindlustamine, selle kommunaal-, sisseseade- ja aparatuurikulude katmine kooli pidaja ülesandeks. Tervishoiuteenuse osutamiseks vajalike ruumide nõuded on reguleeritud Sotsiaalministri 29. augusti 2003.a määrusega nr 109 „Tervisekaitsenõuded koolidele” §3 p7.
Kõikides koolides töötavad arst ja õde, kelle vastuvõtuaeg on määratletud vastavalt kooli õpilaste arvule (täiskoormus õel 600, arstil 3500 õpilast). Koolitervishoiuteenuse hulka kuuluvad järgmised tegevused: õpilaste tervisekontroll, haigusi ennetav ja tervisekasvatuslik nõustamine, tervisekaitselised tegevused, esmaabi. Õpilase tervisekontrolli käigus sooritatavad tegevused on: üldise tervise seisundi jälgimine, pikkuse ja kaalu mõõtmine, nägemise- ja kuulmisteravuse hindamine, vererõhu mõõtmine, rühi ja kõne kontroll, naha ja limaskesta seisundi hindamine, luu ja lihaskonna vaatlus ning hindamine, sugulise arengu jälgimine. Haigusi ennetava tegevuse ja tervisekasvatusliku nõustamise käigus sooritatavad tegevused on: õpilaste, lastevanemate ja kooli personali tervisedenduslik nõustamine, õpilaste toitlustamise jälgimine, püsivate tervisehäiretega õpilaste jälgimine ja nõustamine, esmaabivõtete õpetamine õpilastele ja koolipersonalile, koostöös kooli tervisenõukogu, Tallinna Linnavalitsuse ja teiste partneritega tervist edendavate projektide läbiviimine. Koolitervishoiuteenuse osutamisel sooritatavad tervisekaitselised tegevused on tervisekaitsealaste nõuete täitmise kontrollimine, õppekoormuse jälgimine sõltuvalt õpilase tervise seisundist, immuniseerimine. Sotsiaalministri 30. oktoobri 2003.a määrus nr 114 „Immuniseerimiskava” §2 alusel immuniseeritakse kooliõpilasi järgmiste nakkushaiguste vastu: B-viirushepatiit, difteeria, teetanus, läkaköha, poliomüeliit, leetrid, punetised, mumps. Vaktsineerimise andmed kantakse õpilase immuniseerimise passi.
Tervishoiutöötajad dokumenteerivad õpilase tervisega seonduva vastavalt vabariigis kehtestatud seadustele. Taotluse esitamisel väljastatakse õpilastele või nende vanematele õpilase tervisekaart alljärgnevate juhtumite korral: 1)õpilased, kes lahkuvad vabariigist, 2)õpilased, kes jätkavad õpinguid väljaspool Tallinna linna. Õpilased, kes lõpetavad XII klassi, saavad kätte immuniseerimispassi ja väljavõtte tervisekaardist. Õpilase tervisekaardi väljavõttele on soovi korral õigus kõikidel õpilastel.
Täiendava informatsiooni saamiseks palun pöörduda konkreetse kooli tervishoiutöötaja või SA Tallinna Koolitervishoid juhtkonna poole tel: 6414221, 6414222 või e-kirja teel kadi.lepp@kth.ee . Sihtasutuse kodulehe aadress on www.kth.ee
Kädi Lepp
Sihtasutus Tallinna Koolitervishoid juhataja