12.a klassi luulekava

Kultuuri ja armastust täis nädal TSGs

TSG õpilased on kirjandushuvilised ning otse loomulikult ootasime A.H. Tammsaare romaanil “Elu ja armastus” põhineva linateose valmimist.

Nii istuski kogu gümnaasiumiosa koos õpetajatega 6. märtsil mugavates toolides pimedas kinosaalis ja nautis suurepäraseid näitlejatöid ja režissööri leidlikkust. Seda enam oli põnev äratundmisrõõm, et enamus klasse on külastanud kirjaniku Kadriorus asuvat kodu, kus ka paljud stseenid filmitud olid. Loomulikult oli noortel kahju, et kinoskäik toimus mõnede ainetundide ajal, kuid filmielamus vaigistas selle mure. Lisaks kirglikule armastusloole kaasaelamisele pakkus film ka ajaloolisi teadmisi elust esimese iseseisvusperioodi ajal, vapside tegevusest jms. Igatahes oli pärast lõputiitrite lugemist palju arutamist ja muljete vahetamist, mis jätkus järgmisel koolipäeval kirjanduse tundides.

Samasse nädalasse mahtus ka rahvusvaheline naistepäev, mil 12.a klass rõõmustas kooliperet kolme luule-etendusega teemal “Täna räägime armastusest…”.

Tublid abituriendid on kirjanduse tundides ja vahetundides selgeks õppinud õpetaja koostatud kava, kus klassikute kõrval kõlasid ka noorte autorite, kelle vaade armastusele ja perekonnamudelile mõneti klassikalisest erineb, tekstid. Luulet ilmestas ka laul, tants ning elektrikitarri sugestiivne helikeel. Igatahes kuulas kolm saalitäit lapsi ja noori hiirvaikselt ning süvenes kaunisse emakeelsesse armastusluulesse. Need, keda armastusteema veel väga ei kõnetanud, võisid mõelda selle üle, et peaksime iga päev olema toredad ja viisakad, heades inimsuhetes ja õpihimulised, sest:

Ei jõua kirjutada puhtandit
me selles elus.
Nagu on, nii jääb
see paranduste mitmekordne jada.

Doris Kareva

Oli kultuuritihe nädal, mis andis palju mõtlemisainet inimestevaheliste suhete kohta – milliseid valikuid ise tulevikus teha, millistest suhtemustritest pigem hoiduda.

Samas on ka väga uhke tunne, et meil on nii kõrgetasemeline rahvuskirjandus ja filmikunst. Ja muidugi, et luule on üliäge!

Õpetaja Anu Kušvid