11.c ja 2.b klassi koostöö meeldis kogu kooliperele

"Milleks meile Spiderman, milleks meile Batman - meie mees on Kalevipoeg!"

Oktoobris toimus meie koolis originaallavastuse “Milleks meile Spiderman, milleks meile Batman – meie mees on Kalevipoeg!” maailmaesiettekanne.

Nagu pealkirjast aru võib saada, oli algtõukeks meie rahvuseepos, mille on kirja pannud FR. R. Kreutzwald. Lausa üllatav, kui aktuaalselt kõlasid tänapäeval muistsete lugude sõnumid – olgu selleks siis naistevastase vägivalla esiletoomine kampaanias #MeToo (Kalevipoja ühepooolne jõuline lähenemine Saarepiigale) või ka meil Eestis viimasel ajal leviv kahtlane lapiku maa teooria (soovis ju Kalevipoegki maailmaservalt alla vaadata).

Koolielu kontekstis aga on kõige rõõmustavam, et juba meie kauged esivanemad hindasid kõige tähtsamaks mitte varandust, vaid just teadmisi. Uhke on kuuluda rahva hulka, kelle eeposest on pärit kuulsad read:

Ülemaks kui hõbevara,
kallimaks kui kullakoormad,
tuleb TARKUST tunnistada!

Näidendis oli tegev kogu 11.c klass, peaosades astusid üles: Kalevipoeg – Jürgen Sokk, Linda – Liisa Marie Lääne, Saarepiiga – Carol Kuuskman.

Särava näitlejadebüüdi tegi 2.b klass, kes kehastas koledaid ja vastikuid hääli tegevaid sortse. Õnneks oli lauakoorem, millega Kalevipoeg neid “nottima” asus, valmistatud papist ja keegi neist päriselt viga ei saanud, kui meie kangelane siili õpetuste kohaselt neid “serviti” laudadega niitis.

Näidendis oli nii tantse, laulu kui ka teemakohast originaaltekstiga räppi, mida esitas 11.c klassis õppiv ja hiphopfestivali pealavalgi üles astunud Henri-Georg Eiche. Ühistegevusest sündis tegijatele rõõmu ja pealtvaatajadki said targemaks ning oskavad ehk teise pilguga vaadata Kadriorus asuvat Kreutzwaldi kuju ja poelettidel pakutavat Kalevi ja Linda šokolaadi, rääkimata oma rahva loo tundmaõppimisest.

Käesolev aasta on Euroopas kuulutatud kultuuripärandiaastaks, mil kõik rahvad peaksid väärtustama oma eripära. See oli meie panus ja samuti ka kink meie riigi 100. sünnipäevaks.

Näidendi idee autor ja lavastaja on õpetaja Anu Kušvid. Kuna lavastus osutus publiku seas menukaks, on kavas seda uuel veerandil näidata ka teistele koolidele.

Täname koostööpartnereid:

Margit Teesalu- Kranich ja Erik Joasaare – jõuline reklaamikampaania
9.a ja õpetaja Carol  Pahk – Kalevipoja uhke laeva valmistajad
Mihkel Annus – jumal Uku kõuehääl
Õpetaja Ene Uibo – Kalevipoja laulu harjutamine
Maive Merkulova – 2.b “sortside” klassijuhataja
Andres Larka – meie asendamatu tehniline tugi

etendus "Milleks meile Spiderman, milleks meile Batman - meie mees on Kalevipoeg!"