MUNOT 2018

Pea sada noort osales rahvusvahelisel õpilaskonverentsil Tallinnas

Möödunud nädalal, 10.-13. oktoobril, leidis Tallinna Saksa Gümnaasiumis aset järjekorras seitsmes õpilaskonverents Model United Nations of Tallinn, lühidalt MUNOT.

Konverents toimub inglise keeles ning annab õpilastele võimaluse arendada oma debateermisoskust ja inglise keelt ning saada uusi teadmisi erinevatest valdkondadest.

Tegemist on Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) simulatsiooniga, mille sarnast korraldatakse Eestis peale MUNOTi veel vaid Tartus. Konverentsi vältel esindavad osalejad ehk delegaadid, keda oli sel aastal Eestist, Poolast ja Saksamaalt 23 kooli peale kokku tulnud 96, oma valitud riiki. Komiteedes arutletakse varasemalt kokkulepitud teemade üle ning seal kirjutatud resolutsioonidest parimad lähevad hääletamisele peaassambleesse (inglise k. General Assembly).

MUNOTi avatseremoonia toimus Välisministeeriumis. Peale konverentsi juhi, peaassamblee presidendi, peasekretäri ning komiteede presidentide tutvustamist sai sõna ÜRO noordelegaat Kätlin Kuldmaa, kes rääkis noorte arvamuse tähtusest ÜROs. Ürituse teises pooles esines välisminister Sven Mikser, kes tutvustas ÜRO toimimist ning rääkis Eesti pürgmisest julgeolekunõukogusse aastateks 2020-2021. Vahepeal said sõna sekka ka korraldajad ja kõigi 30 MUNOTil esindatava riigi saadikud ehk õpilased, kes tunnevad oma delegatsioonist enda riiki kõige paremini.

Ürituse vältel oli delegaatidel võimalik kuulata külalisesinejatena veel kolonelleitnant Thomas Albert Reck’i NATO staabielemendist, kes rääkis NATO tekkest, tööst ja selle kohaolekust Eestis, mis hiljem tõstatas õpilaste seas palju küsimusi. Konverents kulmineerus peaassambleega Tallinna Tehnikaülikoolis, kus kõik neli resolutsiooni kiideti heaks ja tunnustatud said parimad delegaadid.

Nagu eelpool mainitud, käis töö peamiselt komiteedes, kus delegaatidel tuli teha koostööd teiste delegaatidega, kelle riigid esindasid nende omadele sarnaseid huve.

ÜRO kuuest komiteest oli MUNOTil esindatud neli ja nendeks olid:

• I komitee – DISEC (Disarmament and International Security): desarmeerimine ja rahvusvaheline julgeolek;
  • II komitee – ECOFIN (Economic and Financial): majanduslikud ja rahanduslikud küsimused;
  • IV komitee – SPECPOL (Special Political and Decolonization): sotsiaalpoliitika ja dekoloniseerimine;
  • VI komitee – Legal: õiguslikud küsimused.

Tuumarelvade ennetamise ja testimise küsimus (I komitee), palmiõli ülemaailmse turustamise reguleerimine (II komitee), Iisraeli teod, mis puudutavad Palestiina inimeste inimõigusi okupeeritud Palestiina territooriumil, k.a Ida-Jeruusalemmas (IV komitee) ja efektiivsete abinõude kaalumine, et muuta tõhusamaks konsulaarmissioonide ja esindajate kaitset, turvalisust ja ohutust (VI komitee) on vaid üksikud näited komiteede presidentide ehk kooliõpilaste poolt leitud teemadest, mida tuli igas komitees arutusele kolm. See tõestas, et noored soovivad arutada oluliste ning aktuaalsete valupunktide üle.

Susanna Liis Ole
MUNOT 2018 meediatiimi juht