Valimisdebatt noortelt noortele

22. veebruaril toimus koolis meeleolukas valimisdebatt noortelt noortele.

Debatis osalesid:

Hanah Lahe – Reformierakond; Egle Olesk – Eestimaa Rohelised; Aleksei Jašin – Eesti200; Karl Sander Kase – Isamaa; Anette Mäletjärv – SED; Rudolf Kasper Naruski – Parempoolsed; Aleksandr Iro – Keskerakond; Tristjan-Erich Karjus – EKRE.

Noored kandidaadid tutvustasid noortele valijatele oma vaateid viies küsimuses, mille abituriendid olid ühiskonnaõpetuse tundides ette valmistanud:

• Haridus on nende valimiste üks märksõna. Kust tuleb teie erakonna nägemuses lisaraha haridusse, et tõsta nii õpetajate palku, toetada tasuta kõrgharidust, muuta kõik koolid eestikeelseteks jms?
  • Valimisprogrammides on palju juttu haridusuuenduste vajalikkusest. Milline on teie erakonna nägemus, kuidas saavutada koolides õpilastele individuaalne õpitee?
  • Ka noorte vaimsele tervisele on mitmetes programmides rõhku pandud. Kuidas saavutada 2035.a-ks olukord, et 95% noortest ei kannataks depressiooni ja vaimse tervise murede käes?
  • Mitmes valimisprogrammis tõstatub idee neljapäevasest töönädalast. Sellest ka küsimus: miks, millal ja kuidas hakkaks teie nägemusel tööle 4-päevane töönädal?
  • Mis muutub järgmise 4 aasta jooksul, kui teie erakond on valitud parlamenti, noorte elus paremaks?

Debatti modereerisid Erik 12.b, Saara Mia ja Otto Taaniel 12.b klassist.

Poolteist tundi debatti möödus kirglikes vaidlustes linnulennult. Kindlasti aitas debatt kaasa sellele, et mõistaksime paremini, kui oluline roll on iga kodaniku häälel meie ühiskonna kujundamisel.

Nagu ka president oma vabariigi aastapäeva kõnes märkis:

“Hääled, millest tõesti midagi ei sõltu, on need, mis jäetakse andmata. Parlamenti võivad valida kõik kodanikud, kes on saanud 18 aastaseks. Seepärast pöördun ma noorte poole: võtke endale teadliku kodaniku roll. Esiteks, minge ise valima. Teiseks, julgustage oma sõpru ja tuttavaid valima minema. Kui te suudate kasvõi ühe inimese valima tuua, on Eesti riik teile suure tänu võlgu. Varsti, ja see aeg tuleb kiiresti, anname Eesti riigi teie hoida ja edasi viia. Igaüks meist ongi Eesti riik.”

Õpetajad Ulla Herkel ja Aileriin Lelov