JDI finaal 2023

Aja pulsil – JDI Eesti finaal 2023

Väitlusvõistlusel „Jugend debattiert international in Mittel-, Ost und Südosteuropa“ on Eestis ja TSG-s pikk traditsioon. Seetõttu olime me sel aastal hea meelega valmis korraldama poolfinaali ja Eesti finaali. Nii muutus meie aula kolmapäeval, 12. aprillil intensiivsete poliitilisi ja ühiskondlikke teemasid käsitlevate debattide toimumispaigaks.

Et väitlusvõistlusel „Jugend debattiert“ tõeliselt oluliste elulähedaste ja aktuaalsete teemade üle arutatakse, näitab poolfinaali teema, mis on leitav ka vast valitud Eesti Vabariigi valitsuse programmist:

„Kas Eestis tuleks kehtestada iga-aastane automaks?“

Nelja parima väitlejaga Eesti finaali avas pidulikult Saksa Liitvabariigi suursaadik Annette Klein. Seejuures väitlesid õpilased intensiivselt väga plahvatusohtliku vaidlusküsimuse üle:

„Kas Eestisse tuleks ehitada tuumajaam?

Mõlemas debatis ei olnud oluline ainult asjatundlikkus, vaid ka aus ja asjalik mõttevahetus teiste finalistidega. Tähtis oli seega tähelepanelikult kuulata, vastaspositsiooni mõista, aga ka kriitilisi küsimusi esitada ja oma positsiooni argumentidega kaitsta.
Susanna Sarapuu (10.a) Tallinna Saksa Gümnaasiumist suutis žüriid kõige enam oma kõnekunstioskuses veenda ja saavutas 1. koha. Eesti finaali võtjana osaleb ta septembris 2023 koos 2. koha saanud Desiree Madisega Kadrioru Saksa Gümnaasiumist rahvusvahelises finaalis Berliinis. Mark Anry Kriisa (11.a) ja Kaur Ehrlich (10.a) saavutasid 3. ja 4. koha.

Eriline tänu kuulub Alexander Vossile ürituse oskusliku organiseerimise eest, žüriile asjatundliku hinnangu eest, Toomas Pertelile (9.a) meeleolukate klaveripalade eest ja tantsugrupile Tuisuline kaasahaarava tantsukava eest!

Osavõtjate auhinnad rahastasid Saksamaa Välismaise Koolihariduse Keskus ja Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond Tallinnas.

Palju õnne võitjatele ja suur tänu kõigile mõlemast põnevast poolfinaalist osavõtnutele üles näidatud pühendumuse eest!

Andre Treumann (10.a), Tallinna Saksa Gümnaasium
Liisi Merit Mägi, Kadrioru Saksa Gümnaasium