Lissabon 2021

Erasmus+ projekt “Kunstisild Tallinna ja Lissaboni vahel”

Erasmus+ projekt “Kunstisild Tallinna ja Lissaboni vahel” toimus ajavahemikus 1. septembrist 2019 – 31. maini 2022 ning oli edukas koostöö Tallinna Saksa Gümnaasiumi ja Lissaboni Saksa Kooli vahel.

Seoses koroonapandeemiaga pikendati projekti algse taotlusega võrreldes 12 kuu võrra. Kõik projekti tegevused viidi ellu vastavalt taotluses kavandatule – füüsiliste õpirännetena asukoha riikides. Õpiränded toimusid vastavalt 30.09. – 04.10.2019 (C1) ja 17.10. – 21.10.2021 (C3) Lissabonis ning 03.02. – 07.02.2020 (C2) ja 02.05. – 06.05.2022 (C4) Tallinnas ja Helsingis.

Projekti kodulehekülg, kus saab tutvuda olulisemate sündmuste ja visuaalse materjaliga asub siin – https://erasmus86.wixsite.com/website

Kokku osales õpirännetes 36 õpilast ja 5 õpetajat, lisaks 36 kohalikku osalejat. Õpilased olid vanuses 16-18 aastat, kes pidid programmi kandideerimiseks kirjutama motivatsioonikirjad ja osalema intervjuudes. Õpilasi valiti programmi lähtuvalt nende huvist ja motivatsioonist kunsti valdkondade vastu, nende avatusest teiste kultuuride suhtes, nende keeleoskustest ja akadeemilisest võimekusest. Samuti valiti programmi ka väiksemate võimalustega osalejaid, kellel olid majanduslikud raskused või terviseprobleemid, mis tänu Euroopa Liidu kaasrahastusele oli võimalik ületada.

Programmid organiseerisid ja koostasid Lissaboni Saksa Kooli kunstiõpetajad Alicia Fuster (C1), Anna Malessa (C3) ja keeleõpetaja Stefanie Santos (C1 ja C3) ning Tallinna Saksa Gümnaasiumi kunstiõpetajad Erik Joasaare ja Carol Pahk (C2, C4). Kõik õpirännete programmid koostati ühiste arutelude ja kohtumiste põhjal, kus said kaasa rääkida ka õpilased. Projekti organiseerimise faasis kasutasime erinevaid online vahendeid ja platvorme nagu WhatsApp, Google Meet, Microsoft Teams, Twinspace ja eTwinning jt. Iga õpirände lõpus said osalenud õpilased diplomid, mille andsid üle koolide direktorid Kaarel Rundu ja Teresa Lenze.

Projekti eesmärgiks oli uurida ja katsetada erinevaid kunstitehnikaid, praktiseerida võõrkeeli ja kogeda teist kultuuri, töötada koos professionaalsete kunstnikega, saada praktilisi kogemusi tuleviku erialade ja töökohtade valikul ning luua ühiseid rahvusvahelisi kunstitöid. Projekti peamisteks tulemusteks olid õpirännete käigus valminud näitused ja kunstiprojektid, mille avamisele oli kutsutud publik.

Esimese õpirände käigus Lissabonis (2019) valmisid Lissaboni Goethe Instituudi ruumide seintele Berliini müüri (30. aastapäev) teemalised teibikunsti tööd. Teise õpirände käigus Tallinnas (2020) lõid õpilased 1-minutilised lühifilmid. Kolmanda õpirände jooksul Lissabonis (2021) loodi fotograafianäitus Lissaboni Saksa Kooli seintele ja kaunistati koolihoovis olev vana kiosk tänavakunstiga. Hiljem avati sama näitus ka Tallinna Saksa Gümnaasiumis. Neljanda õpirände teemaks Tallinnas (2022) oli video installatsiooni/video mappingu loomine Ukraina toetuseks, mida esitleti Tallinna Saksa Gümnaasiumi aulas.

Programmide kaudu said õpilased esindada euroopalikke väärtusi, õppida uusi tehnoloogiaid ja probleemi lahendamise oskusi, mis on hiljem abiks nende karjäärivalikutel ja tööotsingutel. Õpilastel oli võimalus saada kogemusi kunstitööde organiseerimisel, esitlemisel ja korraldamisel, arendada meeskonnatöö oskusi ning saada väärtuslikke kogemusi võõras kultuuriruumis ja võõrkeeles ennast väljendades.

Projekti jooksul tehti koostööd väga mitmete professionaalsete kunstnike ja partneritega nagu Lissabon Goethe Instituut (C1), Tiina Kasuk (Taltech University) (C2), Thiago Goms and Véronique Van Grieken (C3) ning Taavi Varm (varmstudios.com), Madmapperi tiim ja Oleksii Zinchenko (C4).

Õpirännete tulemustest ja töödest valmisid artiklid koolide kodulehekülgedele, sotsiaalmeediasse ja mujale. Samuti valmisid videokokkuvõtted, fotod ning projekti veebileht, kus lisaks on üles laetud õpetajatele mõeldud töölehed.

Meie ühine koostööprojekt on mõlemas koolis erilisel kohal, projekti tulemusi reklaamitakse õpilastele, lapsevanematele, teistele koolidele ja partneritele.

Sild, mis ühendab kahte kooli ja kultuuri, sai loodud. Tegemist on jätkusuutliku projektiga, millest said kasu nii osalenud õpilased ja õpetajad, kui ka koolid ja kaasatud partnerid. Projekti jätkusuutlikku arengut kinnitab ka Tallinna Saksa Gümnaasiumi edukas Erasmuse õpirände akrediteering 2022-27, kus on olulisel kohal ka koostöö jätkamine Lissaboni Saksa Kooliga.

Erasmus+ kaasrahastus