erasmus+ õpiränne

Jätkusuutlik arhitektuur Helsingis. Erasmus+ õpirändeprojekt

30.-31. mail osalesid arhitektuuri valikkursuse õpilased Erasmus+ õpilasrändel Helsingis, kus meid võõrustas Etelä-Tapiolan lukio kool Espoos.

Programmi fookuses olid tutvumised erinevate arhitektuuriobjektidega, töötoad ja näituste külastamised muuseumites, ühine programm Etelä-Tapiolan koolis ja arhitektuuribüroo Studio Puisto külastamine.

Esimesel päeval Helsingis tutvusime oma partnerkooli õpilastega ja nende juhendaja saksa keele õpetaja Mari Grasseliga. Õpilased tutvustasid oma kooli, õppimise eripärasid Soomes ja koolielu. Pärast seda osaleti koos töötubades samas hoones asuvas EMMA moodsa kunsti muuseumis. Toredate juhendajate eestvedamisel külastasid õpilased erinevaid näitusi ja said oma isiklikku loomingut väljendada joonistamise ja maketeerimise kaudu. Vormi ja funktsiooni seisukohast olid eriti huvitavad Tapio Wirkkala vineerskulptuurid. Lõpus arutleti ja esitleti üksteisele oma töötoa tulemusi.

Pärast seda jätkus päev Aalto disaini-, kunsti ja arhitektuuri ülikoolis, kus meile tehti majatuur, tutvustati erialasid ja tööruume, räägiti õppimisvõimalustest Aalto ülikoolis. Tutvustust viis läbi rahvusvaheliste suhete koordinaator Hanna Karkku.

Järgmisel päeval alustasime oma projekti arhitektuuribüroos Studio Puisto, mis on üks parimaid näiteid jätkusuutliku arhitektuuri praktiseerijatest Soomes ja maailmas. Tutvusime nende armsa juugendhoones asuva kontoriga, mis üllatas oma paljude ruumide ja suurusega. Bürood, arhitekti elukutset ja -tööd tutvustas arhitekt Sampsa Palva. Õpilased said küsida ja arutelda jätkusuutliku arhitektuuri ja arhitektuuri tuleviku teemadel ning küsida Studio Puisto erinevate projektide kohta.

Edasi suundusime Soome arhitektuurimuuseumisse, kus külastasime väljapanekut, mis keskendus masselamuehitusele 1970ndatel aastatel Soomes. Samal ajal toimus muuseumis ka heliinstallatsiooni proov, mida viis läbi muusik Tiia Roivanen. Mõlemal päeval külastasime mitmeid arhitektuuriobjekte Helsingis (Allas, Kamppi kabel, Kaljukirik, Oodi raamatukogu, Helsingi pearaudteejaam, Helsingi Kaisatalo raamatukogu, Amos Rex muuseum, Kiasma jne), kus õpilased said üksteisele tutvustada hoonete ajalugu, funktsiooni ja vormi, materjale, arhitekte jne. Loomulikult toimus peale esitlust ka hoonetega tutvumine. Päeva viimane sihtkoht oli Kiasma kunstimuuseum ja sealsed näitused.

Oleme väga õnnelikud oma uue partnerkooli üle Helsingis (Etelä-Tapiolan lukio), kellega on kindlasti plaanis tulevikus koostööd jätkata.

Õpetaja Erik Joasaare

Erasmus+ kaasrahastus