12.a klassi matemaatikaprojekt Cam-Carpet

camcarpet

Sellel aastal lõpetab Tallinna Saksa Gümnaasiumi (TSG) 41. lend. Meie saksakeelse osakonna abituriendid tegid enne lõpetamist projekti, mis oli seotud nii matemaatika, füüsika kui kunstiga. Selle nimi on Cam-Carpet.

Projekti käigus valmistati aatriumisse teibikunstitehnikas (tape art) kiri „TSG“.

Selleks, et tähed paistaksid kolmemõõtmelisena, tuli läbi teha erinevad etapid. Esmalt tuli õpilastel 3D tarkvara Geogebra abil joonistada tähed, luua niinimetatud 3D mudel (tegemist on kolmemõõtmelise geomeetrilise mudeliga, kus keha kujutatakse tema servade kaudu). Pärast seda määrati koolis kindlaks koht või punkt, kus kaamera seisma peab, niisiis punktid, kust me kahemõõtmelist pilti põrandal vaatleme ja kus see „3D-na“ paistab.

Kuna tähed on 3D-s ja neil on nurgapunktid, siis tuleb need kolmemõõtmelises koordinaatide süsteemis ära märkida ja joonistada sirgjooned, mis läbivad nii vastavaid nurgapunkte kui ka kaamerapunkti. Kui kõik sirgjooned on joonistatud, siis tuleb leida lõikepunktid, kus sirgjoon lõikub xy-tasandiga. Siis ühendatakse saadud pagupunktid xy-tasandil.

Seeläbi on võimalik samu kolmemõõtmelisi tähti tasandile projitseerida, mis pärast põrandale või põrandal asuvale plakatitel teibikunstiga kujutati.

Asukohaks, kus tekib optiline illusioon, valiti 3. korruse rõdu keskosa. Kui vaadelda tähti plakatil nö kaamera vaatenurgast, siis tunduvad nad kolmemõõtmelisena, kuigi nad tegelikult asuvad ühel tasandil – tekib optiline illusioon. Pilti, mis tasapinnal paistab, võib nimetada anamorfistlikuks kunstiks.

Kellel soovi, võib nüüd aatriumis endast koos TSG nimega toreda 3D-illusioon pildi teha!

Tekst: Ester Nugis, 12.a
Pildid: Teresa Bönsch, Rasmus Kilikson
Tõlge: Margit Tammekänd, Erik Joasaare