Lugemisvõistluse “Lesefüchse” finaali võit

14. mail kell 14.00 kohtusid Laura Heleene Tirkkonen (10.a), Edward Toonela (11.a) ja Maris Kiel (11.a) Tallinna Saksa Gümnaasiumist ning Elisabeth Raukas Kadrioru Saksa Gümnaasiumi 11. klassist lugemisvõistluse “Lesefüchse” finaalis Linnaarhiivi saalis.

Need õpilased (ja veel mõned teised) olid kooliaasta algusest peale tegelenud nelja aktuaalse noorteraamatuga ja nende üle arutlenud. Lõpuks valiti koolide parimad lugemisvõistlusest osavõtjad välja. Loosi teel selgus, millist raamatut finaalist osavõtjad esimeses voorus tutvustavad. Elisabeth tõmbas omale loosis raamatu pealkirjaga “Miese Opfer”, Maris raamatu pealkirjaga “Echt”, Edward raamatu pealkirjaga “Der Drohnenpilot” ja Laura Heleene raamatu pealkirjaga “Checkpoint Europa”.

Esimeses voorus jutustasid õpilased raamatute sisust, raskuspunktidest ja probleemidest. Teises voorus sai iga finalist kaks pilti, mis olid seotud raamatutega. Selle käigus tulid välja seosed, mille peale ettevalmistustuse ajal polnud mõeldud. Kolmas voor oli diskussioonivoor. Kriitiliste väidete ja küsimustega üritasin ma õpilasi panna hinnanguid andma ja seisukohta võtma, mis osutus väga edukaks. Mõningate kohtade peal ei lasknud õpilased ennast katkestada ja argumenteerisid väga hästi. Viimases, kõige lühemas voorus pidid õpilased ühe minuti jooksul pidama toetuskõne “oma” lugemisvõistluse 2018 raamatule. Hämmastav oli, et kõik valisid raamatu “Checkpoint Europa” ja et iga põhjendus sisaldas erinevaid aspekte.

Lõpuks tuli žüriil teha raske otsus ja valida välja õpilane, kes esindab Eestit rahvusvahelises finaalis 2018 Berliinis. Valituks osutus Laura Heleene Tirkkonen 10.a klassist.

Palju õnne Laurale ja edu Berliinis!

Kathrin Hofmann (lugemisvõistluse “Lesefüchse” koordinaator Eestis)
Tõlkis Margit Tammekänd