ettelugemisvõistlus

Saksakeelse ettelugemisvõistluse linnafinaali võitsid meie õpilased

Kolmapäeval, 4. aprillil 2019 toimus 5. ja 6. klasside ettelugemisvõistluse linnafinaal Eesti Lastekirjanduse Keskuses.

Lisaks Tallinna Saksa Gümnaasiumile võtsid sel aastal osa ka Kadrioru Saksa Gümnaasium, Tallinna Õismäe Gümnaasium, Tallinna Euroopa Kool, Kaarli Kool ja Tartu Miina Härma Gümnaasium.

Ürituse avas Tallinna Saksa Gümnaasiumi direktor Kaarel Rundu. Ta toonitas lugemise tähtsust ning tuletas meelde, et lugema õppimise võimalus ei ole iseenesestmõistetav. Noorte lugejatele kõneles ka Saksa Välismaise Koolihariduse Keskuse koordinaator Uwe Saegebarth.

Tallinna Saksa Gümnaasiumi esindasid sel aastal viis lugejat. 5. klassidest osalesid Joonas Sooneste (5.c) ja Carl Gustav Moritz (5.b) ja 6. klassidest astusid üles Luule Ainson (6.c) ja Maiken Meltsas (6.a). Kõik neli õpilast tõestasid end juba 29. märtsil toimunud koolifinaalis ja said vastavalt 1. ja 2. koha oma kategoorias. Emakeeles lugejate voorus osales meie koolist Simona Reischl (6.c).

Nagu ka koolifinaalis, lugesid osalejad kõigepealt lõigu enda valitud tekstist. Kõige rohkem loeti paljude dialoogidega lühijutte, milles lugejad said keskenduda erinevate tegelaste emotsioonide toonitamisele. Teises voorus lugesid õpilased tundmatut teksti. Žürii valis selle jaoks lõike tuntud saksa lastekirjandusklassikutelt. 5. klassi õpilased lugesid lõiku raamatust “Das Sams” (Paul Maar) ja 6. klassi õpilased raamatust “Rico, Oskar und die Tieferschatten” (Andreas Steinhöfel). Emakeeles lugejad esitasid lõiku veidi raskemast tekstist, nimelt “Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer” (Michael Ende).

Kui esimeses voorus oli andekate lugejate vahel vaevu erinevusi märgata, siis teises voorus tulid välja väiksed erinevused. Teise vooru eesmärk oli näidata, kas õpilane suudab ka tundmatuid tekste ja sõnu kiiresti hoomata ja õigesti rõhutada.

Sel ajal, kui žürii nõu pidas – raske ülesanne nii paljude andekate lugejate juures! – andis TSG koolibänd Lastekirjanduse Keskuse imeilusal vanal pööningul väikese kontserdi. Kolm õpilast laulsid kaks tuntud inglisekeelset laulu ja lõpuks esitasid laulu “Lieblingsmensch” Namikalt. Seda laulu oskasid isegi mõned lapsed kaasa laulda.

5. klasside kategoorias võitis 1. koha Joonas Sooneste Tallinna Saksa Gümnaasiumist, kes oli ka eelnevalt võitnud koolifinaali. Nii 2. kui ka 3. koht läksid Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilastele.

Ka 6. klasside kategoorias võitis Tallinna Saksa Gümnaasium – 1. koha sai Maiken Meltsas. 2. ja 3. koha võitsid taaskord Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilased.

Emakeeles lugejate voorus võitis 1. ja 2. koha Miina Härma Gümnaasium ning 3. koha Tallinna Euroopa Kooli õpilane.

Kõik ettelugejad said diplomi ning Kinderi šokolaadi, mis Saksamaa lastele väga meeldib. Võitjad said lisaks auhinnaks ka raamatu.

Ka sellel aastal saatis Tallinna Saksa Gümnaasiumi õpilasi ettelugemisvõistlusel edu. Õpilased said oma lugemisrõõmu üksteisega jagada ning leidsid kindlasti uut inspiratsiooni ja motivatsiooni, et ka edaspidi selle suurepärase hobiga tegeleda.

Merle Bergfleth, TSG saksakeelse osakonna vabatahtlik
(tõlkis Laura Kranich, TSG vilistlane)