TSG õpilased teadusfesivalil 2025

Säravad saavutused teadusfestivalilt

8. ja 9. aprillil toimus Tartus õpilaste teadusfestival ja selle raames õpilaste teadustööde riikliku konkursi II voor. Meie kooli õpilased saavutasid eriti silmapaistvaid tulemusi. Kõik teise vooru pääsenud õpilased pälvisid erinevaid preemiaid või äramärkimisi.

Oma töid tutvustasid viis TSG õpilast:

  • Kerten Meier „Kolmest romantistlikus stiilis etüüdist koosneva klaveritsükli loomine ja salvestamine“(juhendaja Ene Uibo);
  • Laureen Kalvet „Elektriliste tõukeratastega juhtunud õnnetustega kaasnevad kehavigastused Pärnu maakonna näitel“ (juhendajad Jane Idavain, Liisa-Marie Lääne);
  • Mari Maurer  „Melioratsioonist Eestis ning selle mõjust Pususoo ja selle valgala näitel“ (juhendajad Hedda Pihlamägi, Piret Lõhmus);
  • Diana Põder „Maaliseeria loomine oma terviseprobleemide visualiseerimisena ja nendest näituse korraldamine“ (juhendajad Lisette Lepik, Kalli Kalmet);
  • Susanna Sarapuu „Valimisnimekirjade koostamise formaalsete ja mitteformaalsete reeglite mõju naiste esindatusele: Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poliitikute vaade“ (juhendajad Ulla Herkel, Külli Sarapuu).

Gümnaasiumiastmes pälvisid riiklikud preemiad Mari (I preemia) ja Laureen (III preemia).

Juhendajapreemiad pälvisid Mari Maureri töö juhendajad Hedda Pihlamägi ja Piret Lõhmus.

Mari esindab Eestit Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil (september 2025).

Mari pälvis Eesti Noorte Teaduste Akadeemia eriauhinna.

Põhjendus: Uurimistöö, mis ühendab isikliku sideme kohaliku maastikuga süstemaatilise ja professionaalse loodusteadusliku analüüsiga, käsitledes kraavitamise mõju Pususoole. Tegu on erakordselt põhjaliku ja mahuka tööga, mille aluseks on pikaajalised pere vaatlusandmed, tugev teoreetiline raamistik, mitme valdkonna kokkupuutepunktid ja selge teaduskeel. Autor põimib meisterlikult kokku ajaloolise ülevaate, looduskaitselise vaate ning ökoloogilise analüüsi, pakkudes väärtuslikke teadmisi Eesti metsakuivenduse ja märgalade seisundi kohta. Selline töö on ehe näide sellest, kuidas teaduspõhine lähenemine, isiklik pühendumus ja kogukondlik teadlikkus saavad kujundada tugevama ja hoolivama looduskaitselise mõtteviisi.

Laureen pälvis Eesti Teaduste Akadeemia 2. preemia.

Põhjendus: Originaalne uurimus sissevaatega kurba statistikasse, millega kevadest-sügiseni tüüpiliselt algavad liiklusuudised – elektriliste tõukeratastega juhtunud õnnetused. Võrreldi transpordiameti ja tervisevaldkonna statistikaid ja tuvastati mh, et Transpordiamet alahindab noorema vanuserühma poistega toimuvaid õnnetusi, mis on samal ajal võrreldes teiste rühmadega ka palju tõsisemate vigastustega.

Laureen sai Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu tänukirja.

Lisaks kutsuvad Tallinna Tervishoiu Kõrgkool ja Pärnu Haigla autorit tutvuma õppimisvõimalustega. Autoril on ainulaadne võimalus olla tudengivarjuks erinevates osakondades, kogeda tervishoiuvaldkonna igapäevaelu ning saada ülevaade haigla tegevustest individuaalsel ringkäigul.

Põhjendus: Uurimistöö käsitleb olulist ja aktuaalset teemat, tuues esile elektriliste tõukeratastega seotud õnnetuste tagajärjed ning aidates tõsta teadlikkust ühiskonnas. Komisjon tunnustab töö kvaliteeti ja selle kasulikkust laiemale avalikkusele. Tegemist on väärtusliku panusega ohutusalase teadlikkuse suurendamisse.

Susanna sai Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eriauhinna ning sõidab Šveitsi rahvusvahelisele talentide foorumile (ISTF) 2026 Eestit esindama.

Diana pälvis järgnevad eriauhinnad:

Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu eriauhind

Põhjendus: Uurimistöö paistab silma aktuaalse ja ausa teemakäsitlusega, mis ühendab tervise ja kunsti valdkonnad ning pakub põhjalikku loomeprotsessi analüüsi. Autor on kasutanud interdistsiplinaarset lähenemist, sidudes oskuslikult eri valdkondade kompetentsid. Isiklik ja avameelne käsitlus muudab töö mõistetavaks noortele ning aitab tõsta nende teadlikkust terviseprobleemidest. Töö rõhutab kultuuri olulisust nii ühiskonna teenimisel kui ka vajaliku
teabe edastamisel.

Eesti Kunstiakadeemia eriauhind

Põhjendus: Diana Põder on loonud maaliseeria ja avaliku näituse koos publikuprogrammiga, mis on inspireeritud kroonilisest valust ja neuroloogilistest häiretest. Oma töödes ühendab ta isikliku kogemuse ja ühiskondliku fookuse, jõudes julgelt ja otsekoheselt oluliste teemade käsitlemiseni.
See kunstiprojekt purustab neuroloogiliste häirete ja haiguste kohta levinud stereotüüpe, harib vaatajat ning kutsub kaasa mõtlema, kuidas kujutada valu, spetsiifilisi haigusseisundeid ja inimeseks olemise sisemisi väljakutseid. Uurimistöö paistab silma läbimõeldud ja põhjendatud loominguliste otsustega, mis on viinud tervikliku maaliseeria ja selle mõjusa esitlemiseni. See on tõeliselt maailma avardav kunstiprojekt, mis ühendab teaduse ja loomingu, et tekitada ühiskondlikku arutelu.

Tartu Ülikooli teaduskooli eriauhind

Põhjendus: Diana on oma tööga puudutanud olulist ja sageli varju jäävat teemat – noorte vaimset tervist. Teaduskoolis kohtame topelt andekaid noori, kes vajavad tuge , et ennast teostada,. Tunnustame Dianat, kes siiralt ja avameelset probleemistikku avab ning lisaks tema loovust terviseprobleemide visualiseerimises.

Kerteni loovtööd tunnustati Kultuuriministeeriumi tänukirjaga sügava stiilitunnetuse ja sellele ehitatud klaveritsükli komponeerimise, salvestamise ja noodigraafika loomise eest.

PALJU ÕNNE!

Õpilasi toetasid ja aitasid õpetajad Anu Tuulmets ja Erik Joasaare.

Suur tänu õpilastele ja nende juhendajatele!

Kõik tulemused koos eripreemiatega leiab Eesti Teadusagentuuri kodulehelt. Uurimistööde kokkuvõtteid saab lugeda konkursi kogumikust.

Auhinnad õpilaste teadusfestivalil 2025

Vasakult: Susanna Sarapuu, Laureen Kalvet, Anu Tuulmets, Diana Põder, Mari Maurer

Meediakajastus

Kuula Novaatori reportaaži noorte uurimistöödest, kus Mari oma tööd tutvustab.

Vaata ERR uudislugu festivalist, kus Laureen oma uurimisteemast räägib.