Helsinki

Videoinstallatsioon Ukraina toetuseks koostöös Lissaboni Saksa Kooliga

2. – 6. maini toimus viimane osa Erasmus+ koolidevahelisest strateegilisest koostööprojektist „Art Bridge between Tallinn and Lisbon“.

Seekord oli teemaks videoinstallatsiooni loomine Ukraina toetuseks, mida juhendas videokunstnik Taavi Varm (varmstudio.com). Projektis osales 9 õpilast meie koolist ja 9 õpilast Lissaboni Saksa Koolist ning programm toimus nii Tallinnas kui ka Helsingis. Programmi koostasid kunstiõpetajad Erik Joasaare ja Carol Pahk koostöös Lissaboni Saksa Kooli õpetajatega Anna Malessa ja Stefanie Santosega.

Projekti sissejuhatav loeng toimus juba 8. aprillil online-kokkusaamise näol, kus videokunstnik Taavi Varmi juhendamisel näidati videoinstallatsiooni ja täpsemalt videomappingu võimalusi ning tutvustati ühist programmi. Õpilastele anti kodune ülesanne filmida erinevaid klippe Eestis ja Portugalis, mida saaks hiljem installatsiooni tegemisel kasutada.

Programm oli jagatud kahte ossa. Esimene osa toimus Tallinnas ja keskendus videoinstallatsiooni loomisele koos Taavi Varmiga. Teine osa viis meid Helsingisse, kus osalesime töötubades erinevates muuseumites ja arhitektuuri vaatluspraktikal. Päevad olid intensiivsed ja tihedad, aga samas väga arendavad ja sisukad. Õpilaste läbisaamine oli erakordselt hea, austati üksteise mõtteid ja ideid ning kultuuri.

Kuna programm oli väga tihe, siis alustati juba esimesel päeval väga intensiivselt programmide õppimisega ja installatsiooni kontseptsiooni väljatöötamisega. Videokunstnik Taavi Varm selgitas videomappingu tehnoloogiat ja loo jutustamise võimalusi. Video vahendusel vestlesime helikunstnik Ville MJ Hyvöneniga (http://www.villehyvonen.fi/) Helsingist, kes näitas meile oma loomingut ja andis näpunäiteid heli tähendusest videoinstallatsioonides. Hiljem moodustati segagrupid ja õpilased presenteerisid oma ideid, mis käsitlesid Ukraina sõda ja selle mõju. See oli meie tiimi väike panus, kuidas toetada ukrainlasi ja tuua tähelepanu teemale, millest on raske, kurb, kuid väga vajalik rääkida. Õpilaste soov oli näidata Euroopa ühtsust Ukraina toetamisel ja tuua visuaalseid ning kunstilisi motiive ka Eesti ja Portugali ajaloost selle teema kajastamisel.

artbrigde

Esmaspäeva pärastlõunal külastasime üheskoos Fotografiska fotomuuseumi, kus saime põneva giidituuri ja inspiratsiooni kolmelt erinevalt fotonäituselt. Nähtu ja kuuldu üle arutlesime ühisel õhtusöögil F-hoones.

Teisel päeval jätkati erinevate programmide õppimisega, moodustati tiimid, jagati ära individuaalsed tööülesanded ja alustati installatsiooni idee koostamisega. Osad õpilased alustasid animatsioonide loomisega, teised lõikasid filmiklippe sobivaks, kolmandad hakkasid teibikunsti ideed looma ja neljandad olid projektijuhid, kes vaatasid, et kogu projekt valmiks. Õpilased õppisid seejuures kasutama animatsiooni loomise tööriista ProCreate, video monteerimise programmi Davinci Resolve ja video mappingu programmi MadMapper, mille kasutamiseks saime programmi loojalt erilitsentsid antud projekti jaoks. Lisaks videoinstallatsiooni algvariandile valmis sel päeval ka teibikunstitöö, mis jäi taustaks järgmisel päeval valminud videomappingu installatsioonile. Päev oli kõigile väga kurnav ja raske, aga suur soov ja tahtmine töö järgmisel päeval valmis jõuda andis kõigile lisamotivatsiooni vastu pidada.

Kolmapäev algas lõplike video ja animatsioonide kokkupanekuga MadMapperi programmis. Liikusime üheskoos aulasse, kus Taavi Varmi juhendamisel said õpilased proovida videomappingut ja selle sobitamist teibikunstiga aula tahaseinale. Töö nõudis täpsust ja palju aega, kuid õnneks jõudsime töö aegsasti valmis. Õhtul kell 18 toimus videoinstallatsiooni esmaesitlus kooli aulas, mida oli tulnud vaatama ligi poolsada inimest. Videoinstallatsioon võeti publiku poolt positiivselt vastu ja sai suure aplausi osaliseks. Täname kõiki, kes selle valmimisele kaasa aitasid ja suur kiitus õpilastele, kes näitasid selle valmimisel üles erakordset motivatsiooni ning energiat!

Neljapäeval ja reedel toimus arhitektuuri vaatluspraktika ja töötubade programm Helsingi linnas. Kahjuks olid mitmed avalikud hooned Helsingis toimuva streigi tõttu suletud, kuid sellegipoolest nägime palju. Külastasime Temppeliaukkio kaljukirikut, Kamppi kabelit, kaasaegse kunstimuuseumi Kiasma  ja Amos Rex kunstimuuseumi.

Reedel toimus huvitav ja hariv töötuba Espoo Modernse kunsti muuseumis EMMA. Vaba aja jooksul jõudsid mõned õpilased külastada veel vabaõhu ujulat-saunakompleksi Allas, teised tutvusid Helsingi vanalinna ja teiste vaatamisväärsustega. Päikeseloojangu saatel jõudsime õnnelikult Tallinna.

Selle lühikese aja jooksul kasvas meie rahvusvaheline grupp väga lähedaseks, kurb oli üksteisest järgmisel päeval lennujaamas lahkuda. Loodame väga, et meie teekond jätkub juba sügisel Lissabonis.

Täname:

  • projektijuhte Anna Malessat ja Stefanie Michalke Santost ning kõiki projekti tegevustes osalenud õpilasi Lissaboni Saksa Koolist;
  • Madmapperi tiimi, kes võimaldas meile tasuta kasutamiseks professionaalset MadMapperi tarkvara;
  • helikunstnikku Ville MJ Hyvönen, kes selgitas õpilastele helikunsti tähtsust videoinstallatsioonides;
  • ukraina muusikut Oleksii Zinchenkot bändist stonefromthesky, kelle muusika kasutamiseks saime autorilt loa.
  • Õpilaste ja projektijuhtide südamlikud tänud videokunstnikule Taavi Varmile, tänu kellele valmis õpilaste esimene ühine video installatsioon.

Projekti kaasrahastati Euroopa Liidu programmist Erasmus+.

Meie koolist osalesid:

Meie koolist osalesid projektis: Aron Liske, Otto-Taaniel Kärblane, Elin Makkar, Silja Janu, Hanna Ravell, Meeli Õigus, Marta Verliin, Eliise Maria Tammaru, Maia Golubeva.

Projektijuhid: kunstiõpetajad Erik Joasaare ja Carol Pahk


Loe projektist lähemalt siit