Jugend debattiert international XIII

Erakordne nädal Budapestis

6.-11. oktoobrini Ungari pealinnas toimunud Jugend debattiert international XIII rahvusvahelise finaali nädalal esindasid Eestit meie kooli õpilased Katrin-Lisa Laius (12.a) ja Polina Žurjari-Ossipova (11.a).

Rahvusvaheline finaal on saksakeelse väitlusvõistluse igaaastane kõrghetk, kus kohtuvad projektis osaleva 12 riigi parimad 24 väitlejat. Ainsast Kesk- ja Ida-Euroopas toimuvast riikidevahelisest konkursist võtavad praegu osa ca 3000 õpilast kokku rohkem kui 180 koolist Bulgaarias, Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Valgevenes, Venemaal, Slovakkias, Sloveenias, Tšehhis, Ukrainas ja Ungaris. Järgmisel aastal liituvad Jdi perega kaks uut riiki – Horvaatia ja Rumeenia.
Pärast finaalnädala raames toimunud koolitusi, eelvoore ja poolfinaali võistlesid neljapäevasel finaaldebatil teemal „Kas lennureisidele tuleks kehtestada individuaalsed ülempiirid?“ rahvusvahelise võidu nimel Michail Krumov Bulgaariast, Maryna Dmytryk Ukrainast, Andrea Soskovà Slovakkiast ja meie Katrin-Lisa.

Kokkuvõttes suutis Michail Krumov tänu suurepärasele argumenteerimis- ning väitlusoskusele žüriid enim veenda. Katrin-Lisa sai auväärse teise koha.
Ka Polina saavutas suurepärase tulemuse, jäädes napilt poolfinaalist välja.

Väitlemise vahel said noored hinge tõmmata ja tutvuda Ungari kultuuri ning kauni pealinnaga. Mitmekülgne programm nägi ette ekskursiooni sellel aastal maailma kaunimaks ehitiseks nimetatud Budapesti parlamendihoones, mis vapustas oma ilu ja mõõtmetega, lüürilist paadisõitu Doonaul, Ungari Rahvusmuuseumi külastamist ning uhket vastuvõttu Saksamaa Suursaatkonnas. Samuti sai osaleda vabatahtlikel üritustel, näiteks minna bowlingusse, põgenemistuppa ja finaalipäeva lõpus lausa spaasse, et peale tähtsat sündmust natuke pinget maandada. Nädala tipphetkeks kujunes aga meeldejääv viimane õhtu laeval, kui sai teha naljakaid grupipilte erinevate rekvisiitidega ning südaööni koos ülemeelikult tantsu lüüa.

Igal üritusel saatis väitlemisrahvast päikesepaisteline ilm ja ka sõbralik õhkkond. Noored olid alati üksteise eest väljas, abistasid ja hoidsid pöialt neile, kes järgmistesse voorudesse edasi pääsesid. Meie Katrin-Lisat tulid paljud välismaa õpetajad ja õpilased suurepärase koha puhul südamlikult õnnitlema ja kallistama. Tugevate sõprussidemete loomisele aitas kaasa ka mäng, kus igaüks sai endale salajase sõbra, kes järgnevatel päevadel pidi tema eest hoolitsema ja teda innustama. Viimasel päeval pidid paljud oma üllatuseks nentima, et polnud sugugi kerge ise ära arvata, kes oli kogu aeg nende sõber olnud, kuna kõik inimesed ümberringi olid väga hoolivad ja armsad.

Täname:

Juhendajad: Kaja Reissaar ja Alexander Voss, 11.a-st Mari Saffre ja Georg Tõnis Rösel, Saksamaa vabatahtlik Niclas Graf, klassikaaslased ja kogu koolipere, kes kaasa elasid ja pöialt hoidsid.