erasmus+ õpiränne Hispaanias

Erasmus+ õpiränne Hispaanias, La Solanas 19. – 24. mai 2023

Õpiränne Hispaania Campor kooliga sai alguse oktoobris 2022 Tallinnas, kui nende grupp külastas meie kooli ja tekkis esimene kokkupuude.

Sellest on võimalik lugeda siin

Hispaanias aset leidnud õpirände fookuses oli keskkond ja süsiniku jalajälje mõju hindamine. Koos partnerkooli IES Clara Campoamori kooli õpilaste ja õpetajatega organiseeriti põnev keskkonnaalane projekt, mis hõlmas tegevusi nii koolis kohapeal kui ka Madriidis, Ruidera rahvuspargis, Toledos ja La Solanas.

Projekt algas Madriidis, kus külastati erinevaid kliimasäästlikke hooneid ja -lahendusi. Koos organiseeriti tuur Madriidis, kus tutvuti erinevate lahendustega linna rohelisemaks muutmiseks,  nagu näiteks Caixa Forumi muuuseumi juures asuv maailmakuulus vertikaalne rohesein ning muud arhitektuursed lahendused Madriidis, kus kõrged temperatuurid seavad hoonetele väga suuri nõudmisi.

Järgmistel päevadel külastati pika ajalooga Toledo linna, mis paikneb künka otsas keset Castilla-La Mancha tasandikku Kesk-Hispaanias ning La Solanat, kus kohalikud õpilased tegid Eesti grupile põhjaliku ülevaate vaatamisväärsustest. Kuna õpilased majutati kohalike õpilaste peredesse, oli see suurepärane võimalus tundma õppida kohalikku kultuuri, inimesi, euroopalikke väärtusi ja rikastada oma maailmapilti.

Projekti suurimaid atraktsioone toimus teisipäeval Ruidera rahvuspargis, kus osaleti töötoas ning tuuril rahvuspargis ja muuseumis. Selle käigus lahendati ülesandeid ja tegutseti pargialal, kus meie õpilased said avastada pinnavorme ning kohalikku floorat ja faunat, mis on rahvuspargis kaitse all. Tutvuti laguunidega, matkati mägedes ja veedeti üheskoos meeldivalt aega.

Projekti põhitegevus toimus mitmel päeval IES Clara Campoamor koolis, kus toimetati üheskoos süsinikjalajälje projektis. Alustuseks tehti eelnevalt kogutud andmete põhjal oma koolide süsiniku jalajäljest ülevaade ja tutvustati andmete kogumiseks tehtud pingutusi. Enne projekti kogusid õpilased mõlemast koolist andmeid (kuidas õpilased/õpetajad kooli tulevad, mis on koolimaja energia-, vee-, kütte tarbimine, kui suur on jäätme kogus jne). Andmete võrdlusest selgus, et kõige rohkem süsinikjalajälgi tekib koolidel väljasõitudelt: õpilasvahetused, klassireisid jne. Tallinna Saksa Gümnaasiumi näitajad olid kõrgemad kui IES Clara Campoamori omad, kuna meie kool on ligi kolm korda suurem. Samas C02 tootmine ühe õpilase kohta oli jällegi TSG-s väiksem kui Hispaania koolil. Segagruppides tehti järgmistel päevadel esitlusi ja loodi fotoprojekt nii probleemide kaardistamiseks kui ka tulevikuplaanide tegemiseks. Näiteks leidsid õpilased, et üheks suuremaks probleemiks mõlema kooli puhul on prügi kooli ümbruses. Loomulikult ei puudunud ka kohalike suuremeelne võõrustamine hispaania toitudega.

Hispaania õpiränne täitis oma eesmärki ja oli  mõlema kooli õpilastele väga inspireeriv. Nädala jooksul avastati üheskoos üksteise kultuuri, praktiseeriti keelt ja täiendati keskkonnaalaseid teadmisi, mida tulevikus rakendada.

Täname IES Clara Campoamori õpetajaid ja projektijuhte Lucia Delgado Garciat ja Mercedes Velazquez Mateot ning direktorit Consuelo Simon Lopez-Villaltat.

Meie koolist osalesid õpirändel:

Carol Liina Riisalu (9.a), Maiken Meltsas (10.a), Sandra Kreim (10.b), Helen Roosipuu (10.b), Jaan Daniel (11.b), Gabriela Kubja (11.b), Raimond Lige (11.b)

Õpetajad: Emel Çelik ja Fabian Mohrhardt

Erasmus+ kaasrahastus