MUNOT 20/21 – kõige rahvusvahelisem konverents seni

27. ja 28. mail sai kauaoodatud üheksas Model United Nations of Tallinn lõpuks toimuda.

TSG õpilaste poolt organiseeritav konverents oli tegelikult planeeritud novembrisse, aga tuli edasi lükata hilisemale ajale, lootuses, et konverents saab toimuda ilma COVID-piiranguteta. Kahjuks ei lubanud korraldused seda ka edasi lükatud kuupäevadel, mistõttu otsustas tiim konverentsi läbi viia lühendatud kujul ja veebis.

Konverentsi avasid konverentsi juht Mari Saffre, Peaassamblee president Ann Kaarde ja peasekretär Polina Žurjari-Ossipova (kõik 12.a klassist). Avatseremoonia ajal võtsid sõna välisminister ka Eva-Maria Liimets ja diplomaat Eesti alalises esinduses ÜRO juures Endrik Raun – mõlemad TSG vilistlased. Kooli poolt tervitasid osavõtjaid Tallinna Saksa Gümnaasiumi direktor Kaarel Rundu ja saksakeelse osakonna juhataja Dr. Christian Ohler. Järgnevalt kõnelesid osavõtvate delegatsioonide juhid.

Veebiformaadil oli ka positiivseid külgi. Ühelt poolt võimaldas see osavõtjatel teistest maadest (näiteks Saksamaalt, Suurbritanniast või Pakistanist) Eesti konverentsist osa võtta. Selle tulemuseks oli kõige rahvusvahelisem MUNOT konverents, mis kunagi on toimunud.

Teiselt poolt saime kutsuda külalisesinejaid, kes ei tööta Tallinnas. Nii rikastasid selle konverentsi programmi Iisraeli suursaadik Hagit Ben-Yaakov (resideerib Helsingis) ja Kanada suursaadik Kevin Rex (resideerib Riias). Mõlemad tutvustasid huvitavalt oma diplomaatilist karjääri ja diskuteerisid delegatsioonidega aktuaalsete poliitiliste väljakutsete üle. Kokku olid sel aastal MUNOT-il esindatud 28 riiki ja neli komiteed.

Komiteed olid:

• Committee IPreventing a Renewed Arms Race
  • Committee IIPreventing Bankruptcies of Small Businesses During an Economic Crisis
  • Committee IVEnsuring Election Integrity to Achieve Stability and Prevent Conflicts
  • Committee VIBuilding a Framework to Combat Exploitation of Developing Nations by Globally Influential Countries

Suur tänu Mustamäe linnaosa valitsusele ja Tallinna Haridusametile toetuse eest.

Tore on näha, et noori inimesi huvitab maailmas ja poliitikas toimuv ning nad ei karda kaasa rääkida ja aktuaalsetele probleemidele lahendusi otsida.

Tekst: Katriin Lepik 12.a, Alexander Voss
Tõlge: Margit Tammekänd

Õpilaskonverents Model United Nations of Tallinn, lühidalt MUNOT toimub inglise keeles ning annab õpilastele võimaluse arendada oma debateermisoskust ja inglise keelt ning saada uusi teadmisi erinevatest valdkondadest. Tegemist on Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) simulatsiooniga, mille sarnast korraldatakse Eestis peale MUNOTi veel vaid Tartus.