MUNOT 2017

Õpilaskonverents Model United Nations meil ja mujal

1.-4. novembril toimus Tallinna Saksa Gümnaasiumis järjekorras kuues õpilaskonverents Model of United Nations of Tallinn (MUNOT), mis on ÜRO simulatsioon.

Konverentsil osalejad peavad oma valitud riiki ja selle riigi vaateid esindama ja arutama tänasel päeval olulisi küsimusi, matkides samal ajal võimalikult tõetruult ÜRO tööd.

Konverentsi avatseremoonia toimus juba mitmendat aastat järjest Välisministeeriumis, kus sellel aastal esines välisminister Sven Mikser. Siis hakkas pihta töö komiteedes, kirjutati aktuaalsetel teemadel resolutsioone ja arutati koos teistega need läbi. Koolis olid veel külalisesinejateks Frank Flood, Iirimaa suursaadik Eestis ja Christoph Eichhorn, Saksamaa suursaadik Eestis. Viimasel päeval toimus peaassemblee, kus kõik komiteed kokku kogunesid ja resolutsioonide osas hääletasid.

MUNOTil õpitakse kõnesid pidama, erinevatel teemadel debateerima ja arendatakse ka oma keeleoskust, kuna konverents toimub inglise keeles. Konverents tekitab noortes huvi välispoliitika vastu ja annab võimaluse saada poliitilistel teemadel kogemusi. Samuti aitab konverents leida endale sarnaste huvidega inimesi.

MUNOT 2017. Kõneleb välisminister Sven Mikser

Novembri keskpaigas, 15. novembrist 19. novembrini toimus EGMUN, kus osales ja meie kooli esindus.

Espergærde Gymnasium Model United Nations projekt algas 2003. aastal ja on nüüdseks Taani suurim õpilaskonverents. Eestist osalesid sellel aastal 13 õpilast ja esindati Egiptust, Iirimaad ja Austraaliat.

Avatseremoonia toimus tänavu UN City’s, kus iga riigi saadikud pidasid kõne, seal hulgas ka üks meie kooli õpilastest. Samamoodi nagu MUNOTil, on ka Taani konverentsil kuus peamist komiteed, kuid sinna lisanduvad veel huvitavad komisjonid, näiteks naiste õiguste komisjon, ÜRO keskkonnaprogramm ja paljud teised. 11.a klassi õpilane Edward Toonela oli keskkonnaprogrammi main chair (eesistuja), Gert Gregor Källo julgeolekunõukogu main chair ja Jakob Tjurlik kriisikomisjoni deputy chair (eesistuja asetäitja). Ülejäänud neli päeva veedeti koolis komiteedes töötades ja viimasel päeval toimus aulas peaassamblee, kus otsustati, millised resolutsioonid läbi viia ja millised mitte.

Kokkuvõttes oli konverents kõigile väga positiivseks ja õpetlikuks kogemuseks. Õpiti palju uut maailma ja selles valitsevate probleemide kohta ning kuidas neid lahendada saaks. Veel meeldis TSG õpilastele see, et Taanis olles kasutati kodumajutuse võimalust. Nii saadi hea ettekujutus elust Taanist ja kultuuridevahelistest erinevustest. Samuti andis konverents palju mõtteainet selles osas, kuidas järgmisel aastal MUNOTi korraldada ja mida meie enda konverentsi juures paremini teha saaks.

Täname õpetaja Reeli Kaselaidi.

Laura Heleene Tirkkonen (10.a)