Rändnäitus “Eesti rändeajastul”
7. veebruaril avati Tallinna Saksa Gümnaasiumis rändnäitus “Eesti rändeajastul”. Näitus annab ülevaate rände rollist Eesti rahvastiku ja ühiskonna kujunemisloos viimase kahe sajandi jooksul kuni tänapäevani.
Koolidele mõeldud bänneritest koosneva rändnäituse avas Konrad Adenaueri Fondi Balti ja Põhjamaade projektide juht Elisabeth Bauer, sõnavõtuga esines Saksa suursaadiku asetäitja Reinhart Wiemer. Avasõnadele järgnes rändeteemaline arutelu. Vestlusringis osalesid õiguskantsler Ülle Madise, linna- ja rahvastikugeograafia professor Tiit Tammaru ja Riigikogu liige Mart Nutt. Vestlust juhtis Inimõiguste Instituudi juhatuse esimees ja geograaf Vootele Hansen.
Direktori Kaarel Rundu väljendas heameelt selle üle, et informatiivse näituse avas põnev vestlusring, mis aitas õpilastel rändnäitusel kajastatut veelgi paremini mõtestada. Rände rolli Eesti ajaloolises kujunemises iseloomustas direktor kirjaniku Ernest Hemingway kuulsate sõnadega: “Igast käidavamast lõunamere jahisadamast võite te leida vähemalt kaks päikesest põlenud ja soolast pleegitatud juustega eestlast.”
26 püstbännerist koosnev rändnäitus käsitleb Eestis aktuaalseid teemasid: praegu toimuvat rändepööret, põgenikega seotud küsimusi ning lõimumisega seotud väljakutseid. Näitus kajastab lähemalt Eesti ajaloo nelja suuremat väljarändelainet (19. sajandi väljaränne, suur põgenemine 1944. aastal, massiküüditamised ja nüüdisaegne väljaränne) ning kaht suuremat sisserännet (1920. aastate tagasiränne ja nõukogudeaegne sisseränne). Lisaks käsitleb näitus ka 2015. aastal alanud Euroopa rändekriisi.
Näitus jääb esimese korruse pikas koridoris avatuks kaheks nädalaks.
Näituse väljaandjad on Inimõiguste Instituut ja Konrad Adenaueri Fond. Näituse koostamisele aitasid kaasa professor Tiit Tammaru ja Vootele Hansen ning näituse kujundas Iva Disain.
PILDIGALERII: Rändnäitus “Eesti rändeajastul”