Arhitektuuri valikkursuse õppekäik Helsingisse

Neljapäeval, 7. juunil toimus arhitektuuri valikkursuse vaatlusreis Helsingisse, kus tutvuti kohapealsete põnevate arhitektuurinäidetega ja külastati tuntud arhitektuuribürood.

Vaatluspraktika eesmärk oli märgata ja vaadelda tundides uuritud teemasid – mõõdud ja meeled, konstruktsioonid ja materjalid, maastikuarhitektuur ja siseruum, inimmõõtmelisus, säästlik arhitektuur jne. Vaatluspraktikast võttis osa 13 õpilast, mõned õpilased ka väljaspoolt valikkursust.

Helsingi reisi esimene sihtpunkt oli AW2 arhitektuuribüroo, kus anti meile väga põhjalik ülevaade büroo tegevusaladest, arhitekti elukutsest ja töös olevatest projektidest. Lisaks tutvustati büroo ruume ja töötajaid ning näidati tulevikuarengusuundi arhitektuuri visualiseerimisel ja projekteerimisel, milleks on liitreaalsuse ja virtuaalreaalsuse keskkonnad, -seaded ja tehnoloogiad. Täname büroo juhatajat Anssi Anttilat, kes meid südamlikult vastu võttis, küsimustele vastas ja oma aega pühendas.

Vaatluspraktika jätkus Hernesaari piirkonnas, mida ootavad lähiajal ees väga suured muutused. Soomele iseloomulikust saunakultuurist lähtuvalt külastasime Löyly saunakompleksi, mis on võitnud mitmeid arhitektuuriauhindu kui oskuslikult keskkonda sulanduv ja puitarhitektuuri propageeriv arhitektuuriobjekt. Edasi liikusime bussiga Helsingi kesklinna ja külastasime kaunist Kamppi kabelit. Unikaalse puidust sise- ja välisinterjööri poolest tuntud väike kabel võlus oma totaalse vaikuse, inimkeskse disaini ja soojade materjalidega.

Reisi viimane peatuskoht oli Kiasma kunstimuuseum, mis on tõeline maamärk Helsingi kesklinnas. Muuseum on oma asukohas sõlmpunkt parlamendihoone, Alvar Aalto Finlandiatalo, LPR arhitektide Musiikkitalo kontserdimaja, Eliel Saarineni raudtee peahoone ja teiste oluliste kultuuriobjektide keskel. Kiasmas külastasime näitusi ning tajusime selle maja sise- ja välisruumi huvitavaid seoseid.

Õppekäigul osalesid Karl Mathias Kirss 12.b, Maris Kiel 11.a, Beverly Buchwald, Ann Kaarde, Anette-Heleri Lind, Laura Heleene Tirkkonen, Hedvig Talvik, Carmel-Ann Heinmets, Mark Ruuser, Aleksandr Bõstrov (kõik 10.a), Karlote Lindvest, Laura Häling ja Jürgen Sokk (kõik 10.c). Õppereisi organiseeris ja õpilasi saatis kunstiõpetaja Erik Joasaare.