artbrige 2024

Erasmus+ õpiränne: “Kunstisild 2024 Tallinna ja Lissaboni vahel” keskendus tekstiilikunstile

12.–18. oktoobril osales üheksa Tallinna Saksa Gümnaasiumi õpilast Erasmus+ õpirändel Lissabonis, Portugalis.

Juba kuuendat korda sai teoks projekt “Art Bridge between Tallinn and Lisbon” (“Kunstisild Tallinna ja Lissaboni vahel”), mis keskendus seekord tekstiilikunstile. Projekti peamine eesmärk oli pakkuda õpilastele praktilist kogemust tekstiilikunsti alal, soodustades loovust, meeskonnatööd ja jätkusuutlikkust.

Esimene kohtumine toimus septembri lõpus veebis, kus õpilased tutvusid omavahel ning arutasid projekti teemat. Ühiselt otsustati keskenduda taaskasutatavatest materjalidest valmistatud rõivaste ja aksessuaaride loomisele ning moe-show korraldamisele.

Projekt algas Lissabonis laupäeval, 12. oktoobril, kui külastati kuulsat Feira da Ladra kirbuturgu. Seal said õpilased osta erinevaid tekstiile ja teise ringi riideid, millele nad hiljem oma loomingulistes projektides uue elu andsid. Sama päeva pärastlõunal liitusid osalejad Lissaboni Saksa Kooli Oktoberfesti pidustustega, mis on kooli suur kogukondlik üritus.

Esmaspäeval, 14. oktoobril toimus ideede arutelu ja moodustati grupitööd. Õpilased tutvustasid oma esialgseid mõtteid ja visandasid planeeritud rõivakomplektide või aksessuaaride kavandid. Seejärel jätkus tegevus töötubades, kus omandati praktilisi oskusi nagu õmblemine, tikkimine ja viltimine. Töötoad viis läbi Ariane Arand, Lissaboni Saksa Kooli käsitöö õpetaja, kes jagab muul ajal oma teadmisi ka täiskasvanutele suunatud kursustel.

Teisipäeval, 15. oktoobril suunduti üle jõe Casa da Cerca kunstikeskusesse, kus toimus tsüanotüüpia töötuba kunstnik Mario Campose juhendamisel. Hoolimata vihmasest ilmast valmisid unikaalsed tekstiilidele loodud tsüanotüüpia tööd, mida hiljem näitusel kasutati.

Kolmapäev ja neljapäev möödusid projektitööde lõpetamise ja vajalike materjalide hankimise tähe all. Kolmapäeval tähistasime koos Erasmus+ päevi (#Erasmus+ Days), mis kattusid suurepäraselt meie projekti ajakavaga. Neljapäevaks olid õpilased valmis oma kostüümide ja aksessuaaridega, mis pildistati fotonäituse jaoks. Lisaks töötasid õpilased näituse ettevalmistamisega, kus olid väljas nii ideede stendid kui ka projektinädala jooksul tööprotsessidest tehtud fotod.

Neljapäeva, 17. oktoobri õhtul leidis aset projekti pidulik kulminatsioon Lissaboni Goethe Instituudis – fotonäitus ja moe-show. Õpilased seadsid üles näituse stendid, heli- ja valgusseadmed ning harjutasid moe-show programmi. Õhtu avati piduliku tseremooniaga, millele järgnes õpilaste moeetendus, kus osalejad esitlesid oma loomingut ning rääkisid selle sünniloost. Üritusele kogunes umbes 80 külalist, teiste seas Goethe Instituudi direktor dr Jana Binder, Eesti suursaadik Portugalis pr Moonika Kase ja Lissaboni Saksa Kooli direktor Teresa Lenze. Publik kiitis õpilaste loovust, kiirust ja oskust kasutada taaskasutatud materjale kahe kultuuri ühendamisel.

Reedel, 18. oktoobril veetsime päeva kultuuri ja looduse keskel, külastades Sintrat ja Ericeirat. Päeva lõpetas ühine tantsuõhtu Lissaboni Saksa Koolis.

Ligi nädala kestnud koostööprojekti jooksul tutvuti Portugali kultuuri ja eluga, praktiseeriti inglise ja saksa keelt, loodi ühine näitus ja moe-show, avardati silmaringi ning saadi oskusi ja kogemusi uute tehnikate õppimise kaudu.

Projekt jätkub Tallinnas juba veebruaris 2025.

Suur tänu koostööpartneritele:

  • Goethe Lissaboni Instituut, kelle aias toimus 17. oktoobril projekti kulminatsioon – õpilaste moeshow ja näituse avamine. Eriline tänu instituudi juhatajale dr Jana Binderile.
  • Lissaboni Saksa Kool ja kunstiõpetajad Anna Malessa ja Anna Costa, kes aitasid koostada programmi. Suur tänu kuulub ka käsitöö õpetajale Ariane Arandtile, kes toetas tehnilise oskusega ja viis läbi töötubasid. Suur tänu Lissaboni Saksa Kooli direktorile Teresa Lentzele.
  • Casa da Cerca ja kunstnik Mario Campos, kes viis õpilastele läbi tsüanotüüpia töötoa.
  • Eesti Suursaadik Lissabonis Moonika Kase, kes leidis võimaluse tulla näituse avamisele ja moe-show’le noori toetama ja neile kaasa elama.

Erasmus+ kaasfinantseerimise toel osales projektis üheksa 11. klassi õpilast: Georg Markus Allmägi, Jan Oskar Tinnuri, Eva Liisa Kuzovlev, Mia-Liisa Suurväli, Ingrid Kristin Paist, Jaanika Uutman, Triinu Otsa, Heinika Grethel Heinloo, Mirtel Mailend.

Projektijuhid: kunstiõpetajad Erik Joasaare ja Lisette Lepik

artbrige 2024

Erasmus+