“Jugend debattiert” Euroopa finaal Berliinis – meeldejääv 20. juubel
23.–27. septembril 2024 toimus Berliinis “Jugend debattiert” Euroopa finaal, kus vabariiklike võitjatena esindasid Eestit Tallinna Saksa Gümnaasiumi 11.a klassi õpilased Eva-Liisa Kuzovlev ja Saara Muller.
Alates väitluskonkursi „Jugend debattiert in Europa“ algusaegadest, mis sai alguse 2004.a Poolas ja Tšehhis Euroopa Liidu itta laienemise raames Välismaise Koolihariduse Keskuse (ZfA) eestvedamisel ja koostöös mittetulundusliku Hertie Fondiga, on huvi võistluse formaadi vastu pidevalt kasvanud. Praeguseks on esindatud 14 Euroopa riiki, mis annavad oma osalemisega olulise panuse. Siin on tegemist nimelt enamaga, kui ainult saksa keele õppimisega. Olulised on eelkõige kultuurivahetus, demokraatia edendamine, tolerants ja ka vastutus.
Tallinna Saksa Gümnaasiumi 11.a klassi õpilased Eva-Liisa Kuzovlev ja Saara Muller esindasid vabariiklike võitjatena Eestit Berliinis. Neid saatis saksa keele õpetaja Rosalinde Rist. Ees ootasid tegusad ja sündmusterohked päevad, mis jäävad kindlasti kauaks meelde.
Kvalifikatsioonivoorude ja poolfinaali teemad, millega 14 riigi 28 parimat väitlejat pidid finaalinädala ajal Berliinis tegelema, olid põnevad ja väljakutseid pakkuvad:
- Kas alla 16-aastasetele noortele tuleks sotsiaalmeedia ära keelata?
- Kas Euroopa Liit peaks saama tuumavõimuks?
- Kas olümpiamängud peaksid toimuma iga kord samas kohas nagu antiikajal?
Finaalipäeval väitlesid Euroopa neli parimat väitlejat Välisministeeriumi Euroopa saalis teemal „Kas Euroopa Komisjoni president tuleks valida otse?“ Võijaks tuli Ivelin Ivanov Rumeeniast. Veenvalt esitasid oma seisukohti ka Paula Ariesanu Rumeeniast, kes saavutas teise koha, Yutong Nan Lätist, kes sai kolmanda koha, ja Ondřej Aleš Augusta Tšehhi Vabariigist, kes tuli neljandaks.
Ja kuigi Eesti finaali kahjuks ei pääsenud, võitsid sellest lõpuks kõik, ka need, kes finaalist osa ei võtnud. Nad arenesid sellel teekonnal isiklikult, kogesid sõnavabaduse jõudu, teravdasid otsustusvõimet ja täiendasid saksa keele teadmisi.
Seda kajastab ka Eva-Liisa ja Saara kokkuvõte oma kogemustest:
Konkursist osavõtt oli meie jaoks väga hariv kogemus. Kuna väitlusteemad olid väga poliitilised, saime me palju uusi teadmisi maailmapoliitikast ja täiendasime seejuures ka oma sõnavara ja saksa keele oskust. Vilistlased, s.t. varasemad väitluskonkursist Jugend debattiert osavõtjad, valmistasid meid konkursiks väga hästi ette, andes meile võimaluse esitada küsimusi väitlemise kohta ja pidada proovidebatte. Kuigi ajagraafik oli pikk ja väsitav, kulges debattideks valmistumine tänu nendele ja korraldajatele, kes kõik olid väga sõbralikud, meeldivalt. Ka teised väitlejad aitasid luua head atmosfääri. Nad olid kõik väga toredad ja avatud ning me saime palju teada nende maade, kultuuri ja koolisüsteemide kohta. See võttis meilt hirmu võistluse ees ja vähendas pinget. Meil oli tunne, et me ei võistle üksteisega, vaid teeme oma uute sõpradega midagi suurepärast. Projekt Jugend debattiert ei ole seega mitte ainult võistlus, vaid ka võimalus leida sõpru kogu eluks.
Tekst: Rosalinde Rist, Eva-Liisa Kuzovlev, Saara Muller
Fotod: Rosalinde Rist
Tõlge: Margit Tammekänd