Art Bridge 2020

Kunstisild Tallinn – Lissabon: lühifilmid ja arhitektuur

3. – 7. veebruaril 2020 toimus Tallinna Saksa Gümnaasiumi ja Lissaboni Saksa Kooli koostööprojekt Tallinnas ja Helsingis.

Tegemist oli teise osaga Erasmus+ koolidevahelisest koostööprojektist (KA229) pealkirjaga “Art Bridge Between Tallinn and Lisbon” ning keskendus sel korral lühifilmidele ja arhitektuurile.
Esimene osa oli pühendatud tänavakunstile, selle kohta saab lugeda siit.

Mõlemast koolist osales projektis üheksa 10. klassi õpilast.

Projekti esimene osa toimus Tallinna Saksa Gümnaasiumis, mis keskendus lühifilmidele. Õpilastele viidi läbi mitmed erinevad filmialased töötoad ja selgitati täpsemalt üheminutiliste lühifilmide kontseptsiooni, mida nad pidid hakkama ise teostama. Esimesel päeval moodustati segagrupid, õpiti üksteist tundma, õpiti koostama stsenaariume, mõeldi välja stseenid ja esitleti oma ideid teistele. Lühifilmide ideed said õpilased ise välja mõelda ja need keskendusid peamiselt üksteisest hoolimisele ja märkamisele, sotsiaalmeedia sõltuvusele, sõprusele jne – teemadele, mis on noortele aktuaalsed.

Teisel päeval läbisid õpilased filmimontaaži koolituse vabavaralise programmi Davinci Resolve põhjal, mida viis läbi TalTechi haridustehnoloog Tiina Kasuk. Samuti alustati sel päeval oma üheminutiliste lühifilmide filmimisega. Võtete toimumiskohaks oli meie kooli värskelt renoveeritud kooliruum ja unikaalne arhitektuur, mis pakkus õpilastele erinevaid võimalusi.

Kolmandal päeval toimus lühifilmide kõige aeganõudvam ja keerulisem osa – filmide monteerimine, vajadusel teostati veel lisavõtteid. Viimased filmid jõudsid valmis 10 minutit enne esilinastuse algust.

Päev lõppes piduliku esilinastusega kooli aulas, kuhu oli kogunenud ligi 100 inimest – nii õpilasi, õpetajaid kui ka lapsevanemaid ning külalisi Saksamaalt ja Goethe Instituudist. Lühifilmid võeti vastu publiku tormilise aplausiga, millele järgnes vastuvõtt ja vabas vormis arutelu. Lühifilmide esilinastus oli ka üks osa kooli kunstinädala “Visioon” programmist, mida korraldasid Ann Kaarde ja Pippilotta Lipp (11.a).

Neljapäeval ja reedel toimusid projektitegevused Helsingis. Koos mindi tutvuma Helsingi kaasaegse arhitektuuriga, nt. külastati Temppeliaukio kirikut, Kamppi kabelit,  Helsingi keskraamatukogu Oodi uut hoonet, kaasaegse kunsti muuseumi Kiasma, vabaõhuujulat Allas.

Reedel toimus põnev ja informatiivne töötuba disainimuuseumis, kus tutvuti soome disainiklassikaga ning kus õpilaste ülesanne oli disainida jalanõusid tulevikuks. Reis Helsingisse oli põnev ja õpetlik ning sidus meie gruppi veelgi tugevamalt kokku. Järgmisel päeval lennujaamas üksteisest lahkumine oli väga emotsionaalne ja kurb sündmus. Mälestused ühisest ajast ja tegevustest saavad kindlasti suurepärase jätku sügisel Lissabonis.

Projekti koordineerisid ja viisid läbi Tallinna Saksa Gümnaasiumi kunstiõpetajad Erik Joasaare ja Carol Pahk. Lissaboni Saksa Kooli poolt juhendasid õpilasi õpetajad Alicia Fuster ja Stefanie Santos.

Meie koolis osalesid projektis: Ester Nugis, Rahel Aurelia Strauss, Marju Müürsepp, Karmen Örd, Elija Barz, Martin Tammekänd, Helika Tamm, Clea-Adelia Uusen ja Kirstina Koppel.

Erasmus+ kaasrahastus