Tänavakunstiprojekt Lissabonis

30.09. – 04.10.2019 toimus Lissabonis ja Portos Tallinna Saksa Gümnaasiumi ja Lissaboni Saksa Kooli vaheline koostööprojekt, milles osales 10 õpilast mõlemast koolist.

Projekt keskendus kaasaegsele ja tänavakunstile. Põhifookuses oli õpilaste poolt teibikunsti näituse koostamine ja ülespanek Lissaboni Goethe Instituudi ruumidesse. Eeltööd algasid mõlemas koolis juba augustis. Koos tehti ajurünnakuid ja joonistati näituse kavandeid. Näituse kontseptsiooni ja mõtte väljatöötamiseks saadi inspiratsiooni 30 aasta tagustest sündmusteset, nagu Berliini müüri langemine (9. november 1989) ja Balti kett (23. august 1989) – hetkedest, mis väljendasid igatsust vabast Euroopast, kus valitsevad sõnavabadus ja inimõigused.

Kokku valmis 8 teibikunsti tööd, mis olid inspireeritud kunstiajaloo visuaalsetest kujunditest ja lähimineviku fotodest. Teibikunsti puhul on tegemist ühe tänavakunsti liigiga, mille väljendusvahenditeks kasutatakse spetsiaalset eri värvi ja mõõtu teipi.

Tänavakunstiprojekt Lissabonis

Näituse avamine toimus 2. oktoobril. Kohal oli sadakond inimest: õpilased, lapsevanemad, Goethe Instituudi ning Saksa ja Eesti saatkonna töötajad. Avasõnadele eelnenud elevus ja järgnenud maruline aplaus olid tunnistuseks näituse suurepärasele õnnestumisele. Igati edukas teibikunsti näitus “Müür” jääb huvilistele avatuks 15. novembrini Lissaboni Goethe Instituudis. Näituse tööde tekstilise infoga saab tutvuda siin.

Ülejäänud projektitegevused keskendusid tänavakunsti ajaloole ja kaasaegsele kunstile. Koos väisati kuulsale tänavakunstnikule Banksy’le pühendatud näitust, käidi tänavakunsti galeriis Underdogs Gallery ja suheldi kohalike tänavakunstnikega. Külastati kuulsat Serralvese muuseumi Portos, kus fookuses oli kuulsa taani-islandi kunstniku Olafur Eliassoni näitus, lisaks tutvuti kohaliku rikkaliku Lissaboni ja Porto tänavakunstiga.

Portugalis nautisid meie õpilased mõnusat kliimat ja sooja ilma, aga üle kõige tegi reisi meeldejäävaks Portugali inimeste soe vastuvõtt. Meie õpilaste vastu näidati üles heatahtlikku ja abivalmit suhtumist nii vastuvõtul lennujaamas, külalisperekondades, Lissaboni Saksa Kooli pidulikul vastuvõtul kui ka näituse avamisel Lissaboni Goethe Instituudis. Loodi hulgaliselt uusi sõprussidemeid, mis loodetavasti kestavad veel pikka aega ja leiavad tulevikus uusi väljendusviise. Projekti järeltegevused leiavad aset mõlemas koolis lähikuudel ja järgmine osa toimub Tallinnas juba 2020. aasta veebruaris.

Täname:

Susanne Sporrer, Beata Weber ja Adriana Martins Goethe Instituudist, Teresa Salgueiro Lenze, Alicia Fuster, Stefanie Michalke Santos Lissaboni Saksa Koolist, Alexander Voss ja Aili Rundu Tallinna Saksa Gümnaasiumist ning Eesti saatkond Lissabonis.

Projekti kaasrahastati Euroopa Liidu programmist Erasmus+.

Meie koolist osalesid:

Maria Schotter, Karl Kreis, Oskar Rundu, Karoline Lindpere, Emilia Ritsmann, Laura Taklaja, Marilyn Kallasse, Indrek Hints, Triinu Liis Vaikma, Johanna Schilf. Juhendajad: kunstiõpetajad Carol Pahk ja Erik Joasaare.

Erasmus+ kaasrahastus