Erasmus+ koolitus Lissabonis keskendus uuenduslikele lähenemisviisidele keskkonnahariduses
17.–21. märtsil 2025 osalesid õpetajad Poolast, Portugalist, Saksamaalt ja Eestist Erasmus+ koolitusel Lissabonis, mille fookuses olid uuenduslikud lähenemisviisid keskkonnaharidusele. Koolituse moto „Väikesed teod, suur mõju“ kutsus osalejaid mõtestama, kuidas igapäevased valikud ja käitumismustrid keskkonda laiemalt mõjutavad.
Õpetajad võeti soojalt vastu organisatsiooni Cultivating Futures kontoris, kus rahulikus ja toetavas õhkkonnas tutvuti koolitusnädala eesmärkide ja ajakavaga. Erilist tähelepanu pöörati keskkonnateadlikkust edendavale „9 R-i“ kontseptsioonile:
Rethink (mõtle uuesti), Respect (austa), Refuse (keeldu), Reduce (vähenda), Reuse (taaskasuta), Recycle (ümber töötle), Rot (komposteeri), Reinform (teavita uuesti), Revolutionize (muuda põhjalikult).
See kontseptsioon kujunes väärtuslikuks tööriistaks keskkonnateemade elavaks ja praktiliseks käsitlemiseks koolitunnis.
Koolitus hõlmas arutelusid olulisemate keskkonnaprobleemide ja nendega seotud statistika üle, samuti ideede ja heade praktikate vahetamist keskkonnahariduse vallas.
Praktilised töötoad, eriti „Rethink and Refuse“, pakkusid võimalust tutvuda jätkusuutlike alternatiividega tavapärastele tarbimisvalikutele. Esimese päeva pärastlõunal osalesid õpetajad rühmatöös „Muutuse seemned“, kus avastati Lissaboni linnaruumi ja analüüsiti võimalusi, kuidas väikeste, ent teadlike tegudega oma keskkonnajalajälge vähendada – olgu selleks ühekordsest plastist loobumine või ühistranspordi eelistamine.
Järgnevatel päevadel uuriti ringmajanduse ja lineaarse majanduse erinevusi, toodete elutsüklit ning keskkonnasõbralikke tarbimismustreid. Inspiratsiooni pakkusid ka loovad lahendused, näiteks Bordalo II taaskasutusmaterjalidest loodud tänavakunst, mis üle tundis äratundmisrõõmu osaleja Eestist.
Õpetajad külastasid ka õppemajapidamist, kus lapsed saavad taimede ja loomadega vahetult kokku puutuda ning looduskeskkonda väärtustavates tegevustes osaleda. Samuti osaleti keskkonnakampaanias, mille raames koguti linnatänavail prügi – idee, mida saab kohandada ka kodumaise koolikeskkonna jaoks.
Koolitusnädal lõppes inspireeriva külastusega kooli, mis tegutseb „nullkulu“ kontseptsiooni järgi, eesmärgiga minimeerida jäätmete teket. Kuigi täielik jäätmevabadus võib praktikas olla keeruline, innustas selle kooli sihikindlus ka teisi osalejaid jätkusuutlikke lahendusi otsima.
Koolitusel osalenud õpetajad võtavad Erasmus+ kogemusest saadud teadmised ja ideed kaasa, et aktiivselt oma koolielu rikastada. Omandatud oskused aitavad tõsta õpilaste teadlikkust keskkonnateemadel ning kujundada neist vastutustundlikud ja mõtestatud „muutuse loojad“.
Fabian Mohrhardt, bioloogia õpetaja ja keskkonna valikkursuse juhendaja