Erasmus+ programm Ateena Saksa koolis

Erasmus+ töövarjutamine Ateena Saksa koolis

Olen saksa keele õpetaja Kätlin Heinroos ning viibisin 1.-12. mail Erasmus+ programmiga Ateena Saksa koolis (Deutsche Schule Athen) töövarjutamisel.

Ateena Saksa Kool asutati 1896. aastal ning on seega üks vanimaid saksa koole välismaal. Kooli alla kuuluvad lasteaed (3-5-aastased), eelkool (5-aastased), algkool (1.-4. klass) ning põhikool ja gümnaasium (5.-12. klass). Õppetöö toimub saksa õppekava järgi ning õpilasi valmistatakse ette saksa abituuriumiks. Sealjuures on aga õppel tugev kreeka fookus.

Koolielu ning õppetöö on ära jaotatud kolme suurema hoone vahel. Eraldi maja on lasteaiale, teises majas tegutsevad koos eel- ja algkool ning peahoones põhikool ning gümnaasium. Peahoone ees asuvad uus ning hästivarustatud staadion ja ujula. Algklasside maja kõrval on jalgpalliplats ning lasteaia sisehoovis suur mänguväljak.

Minu esimesel päeval külastas Ateena Saksa kooli Niedersachseni õpetajate grupp, kellega koos oli mul võimalus tutvuda koolieluga ning osaleda keeleõppe seminaril. Järgnevatel päevadel vaatlesin põhikooli ning gümnaasiumi saksa keele tunde. Uurisin käsitletavaid teemasid, kohustuslikku kirjandust ning õppematerjale.

Teisel nädalal tegid abituriendid lõpueksameid ning mina tutvusin lähemalt lasteaia, eelkooli ning algkooliga. Eriti huvitav oli algkooli õpilaste saksa keele oskuse arendamiseks välja töötatud projekt DER-DIE-DAS. See on mänguline viis õpetada õpilastele saksa keele sõnavara, grammatikat ja hääldust. Igale vanuseklassile on eraldi kokku pandud ratastel riiul, millega õpetajad klassiruumide vahel liiguvad. Õpilased saavad iga DER-DIE-DAS tunni ajal oma aega ise planeerida ning valida, kellega nad koostööd teha soovivad. Tähtis on aga, et kuu lõpuks oleks igal õpilasel kogu materjal läbi töötatud. Selline õppimisviis pakub õpilastele vaheldust ning eeldab nendelt iseseisvust ja ajaplaneerimist. Mul on hea meel, et sain ka ise DER-DIE-DAS tundides õpetajatele ning õpilastele toeks olla.

Olen siiralt tänulik Erasmus+ programmile selle kogemuse eest. Võtsin Ateenast endaga kaasa erinevaid ideid ning meetodeid oma õpetajatööks. Koolipere on seal soe ning avatud, õpetajad väga professionaalsed. Loodan, et TSG õpilastel ning õpetajatel on ka tulevikus võimalus Ateena Saksa kooliga läbi erinevate projektide või õpilasvahetuste koostööd teha.

Erasmus+ kaasrahastus