Tallinn-Lissabon kunstiprojekt

Koostööprojekt Lissaboni Saksa Kooliga. 2. osa

19.–28. oktoobrini toimus Lissabonis Tallinna Saksa Gümnaasiumi ja Lissaboni Saksa Kooli ühise kunstiprojekti teine, ja ühtlasi viimane osa.

Esimene osa toimus selle aasta veebruaris Tallinnas.

Koos Lissaboni kooli 11. ja 12. klassiga osaleti mitmes õpitoas, mis kandsid ühtset teemanime “Türen öffnen” (uksed avanevad).

Esimene osa projektist keskendus tänavakunstile. Koos kohalike tänavakunstnikega loodi grafiti ning tehti tänavakunstiga tutvuv ringkäik Lissaboni kesklinnas. Järgmisel päeval viidi läbi spray-kunsti tehnikas töötuba ning loodi koolis ajutine tänavakunstiinstallatsioon, kus iga õpilane/õpilasrühm lõi motiivi teemal “Uksed avanevad” (Türen öffnen).

Azulejo muuseumis toimus töötuba, kus iga õpilane sai maalida azulejo-plaadile oma motiivi. Tegemist on Portugali traditsiooniliste keraamiliste plaatidega, mida kasutatakse dekoratiivsetel eesmärkidel arhitektuuris.

Viimase üritusena toimus koolis ülipõhjalik siidtrüki töötuba, kus õpilased said ise kogu protsessi läbi teha – siidtrüki raami emulsiooniga katmine, valgustamine, pimeruumis ilmutamine, värvi segamine ja T-särkidele trükkimine. Koos Lissaboni Saksa Kooli 12. klassiga külastasime ka kuulsat Novo Banco fotograafianäitust, mille kollektsioonide hulka kuulub maailma kaasaegse fotograafia paremiku koorekiht.

Peale kunstitegevuste sai projekti käigus tutvuda ka Lissaboni ja Portugali kultuuriga – tehti jalutuskäigud Lissaboni kesklinnas ja Belemis, külastati Sintras Regaleira paleed, Lissaboni okeanaariumi ja EXPO ala ning vallutati Euroopa maismaa kõige läänepoolseim tipp Cabo da Rocal. Samal ajal kui Eestit kattis esimene lumi, nautisid meie õpilased suviseid soojakraade ning peale Cascaisi ja Ericeira randade avastamise, jõudsime läbi teha ka adrenaliinirohke surfikoolituse Atlandi ookeanis kohaliku surfikooli instruktorite juhendamisel.

Kõige meeldejäävama emotsiooni said õpilased kohalikes külalisperedes elades. Külalislahkus meie õpilaste vastu oli äärmiselt soe ja südamlik. Positiivne mälestus, mille kõik osapooled sellest projektist said, näitab vajadust kahe kooli vahelise projekti järjepidevusele ka tulevikus.

Meie koolist võtsid osa Merili Kärk, Martina Eerme, Anita Kremm, Jakob Juksaar, Elo Vahtrik, Sigrid Saagpakk, Kristel Küünarpuu (12.a klassist), Kärt Gerli Reinmets, Kaisa Karmen Selke ja Kaarel Keskra (12.b klassist). Õpilasi saatis kunstiõpetaja Erik Joasaare.

See projekt sai teoks tänu paljude toetajate ja sponsorite abile.

Meie suur tänu Andra Sanderile ja Alarile, kes eraisikutena toetasid projekti suure summaga. Lisaks tänu kõigile, kes nõu ja jõuga aitasid kaasa projekti õnnestumisele – Lisa Tomaschewski, Evely Kutsar, Helina Lass jt. Suur tänu kooli direktorile Kaarel Rundule ja saksa osakonna juhatajale dr Wolfgang Jägerile. Meie südamlik tänu kuulub ka Eesti suursaadikule Portugalis Andres Rundule ning tema abikaasale Aili Rundule, kes aitasid õpilastele korraldada põneva Sintra ja Lissaboni lähiümbruse ekskursiooni. Kõige suurem kiitus aga läheb meie vastuvõtjale Lissaboni Saksa Koolile ning nende kunstiõpetaja Alicia Fusterile, kes organiseeris ja viis läbi kogu 7-päevase programmi, hoolitses meie õpilaste ja nende toimetuleku eest, vahendas kontakte perekondadega ning abistas kõikvõimalikes olukordades. Samuti suur tänu direktor Renate Matthiasele, kes isiklikult osales programmi avamisel ja lõpetamisel ning toetas projekti elluviimist.