Erasmus+ kui kooli arengu osa

Euroopa projektidel on TSG-s pikk traditsioon.

Eelmistel aastatel saime Erasmus+ projekti toel ellu viia näiteks kunstiprojekti „Art Bridge between Tallinn and Lisbon“ Lissaboni Saksa Kooliga. Erasmus+ projektid ei ole aga mõeldud ainult õpilastele, programmist ja selle võimalustest saavad kasu ka õpetajad, osaledes täiendkursustel ja konverentsidel või külastades tunde teistes Euroopa koolides. 2020.a – 2022.a õnnestus meil üks selline täiendkoolituse projekt edukalt ellu viia: „Catalyzing teaching proficiency and processes of school development“ (Õpetamisoskuste kiirendi kooli arenguks).

Üheksa õpetajat said osaleda koolitusel või külastada tunde partnerkoolides ja -organisatsioonides, et oma erialaseid teadmisi täiendada. Omandatud teadmised anti edasi, tutvustades praktikaid ja arutledes nende üle töökoosolekutel ja kolleegide poolt läbiviidud koolitustel.

Enne projekti kirjutamist analüüsiti sisehindamistel kaht arengut vajavat valdkonda, mida saaks Erasmus+ meetme kaudu parendada: kooli profiili tugevdamine poliitilise ja keskkonnaalase hariduse vallas ning õpetamispädevuse arendamine saksa keeles, inglise keeles ja matemaatikas.

Selleks välja valitud tegevused (koolitused, tundide külastused) pidid toimima „katalüsaatoritena“, et õppetöö kvaliteeti parendada ja järgnevaid välisprojekte tõhustada.

Kooli profiili tugevdamine poliitilise ja keskkonnaalase hariduse vallas

Emel Çelik on üks kahest õpetajast, kes vastutab meie kooli konverentsi „Model United Nations of Tallinn“ (MUNOT) eest. Projekti raames sai ta osa võtta MUN konverentsist Kreekas. Sealt tõi ta kaasa palju ideid, mis on nüüdseks rakendust leidnud meie MUNOT konverentsil, nagu näiteks ekspertide kogu.

Liisa Meriste osaledes vaatlejana MUNsterdam konverentsil Amsterdamis, kus ta õppis MUN konverentsi korraldamist ja ülesehitust, sai uusi partnereid ja kontakte, keda kutsuda ka meie kooli MUNOT konverentsile.

Alexander Voss külastas koolijuhtimise kursust Saksamaal, mis keskendus ÜRO sotsiaalse arengu eesmärkide elluviimisele.

Lisa Tomaschewski külastas tunde Espoo koolis Soomes, kus räägiti keskkonnasäästlikkuse teemal ja kus ta juhendati planeerimismängu läbiviimist jätkusuutlikkuse teemal.

Nende kahe meetme tulemusel loodi muuhulgas rohelise kooli huviring, mida juhendab bioloogiaõpetaja Fabian Mohrhardt. Juba oktoobris tegi ta koos huvijuht Avely Kasela ja õpilasesinduse liikmetega koostööd Hispaania kooliga IES Clara Campoamor, mis jätkub järgmisel kevadel La Solanas Hispaanias.

Õpetamisoskuste laiendamine saksa keeles, inglise keeles ja matemaatikas

Laura Steinbach võttis osa Tanja Kaufmanni online-kursusest „Neurolingvistiline õppimine“, et süvendada oma juba olemasolevaid teadmisi selles valdkonnas ja uusi võimalusi õpilasekeskseks õpetamiseks tundma õppida.

Reet Jõgeval ja Aina Saaresel oli võimalus osaleda „Rahvusvahelisel saksa keele õpetajate koverentsil“ Viinis. Seal toimusid erinevad töötoad, kus tegeleti sellega, kuidas õpetada saksa keelt võõrkeelena. Osaledes erinevatel konverentsidel ja töötubades, tõid nad Eestisse kaasa uusi teadmisi ja metoodikat, et seda ka oma tundides rakendada.

Mariia Shchelkova võttis osa veebikonverentsist „International Association of Teachers of English as a Foreign Language Conference“ (IATEFL), kus ta tutvus põhjalikult uute inglise keele õpetamise meetoditega ja võimalustega.

Matemaatikaõpetaja Liisa-Marie Lääne osales Nizzas Prantsusmaal kursusel „STEAM“ (Science, Technology, Engineering, Art, Maths), kus tutvustati interdistsiplinaarseid meetodeid, kuidas ühendada omavahel teadust, tehnoloogiat, inseneriteadusi, kunsti ja matemaatikat. Kursuse eesmärk oli aidata ära tunda matemaatikat ja selle rakendusvõimalusi väljaspool klassiruumi ning nii tõsta õpilaste õpimotivatsiooni.

Ka tulevikus mängivad Euroopa idee ja Erasmus+ programm TSG-s tähtsat rolli. Eelmisel aastal saime positiivse vastuse, et kool on edukalt akrediteeritud aastateks 2022 kuni 2027. See tähendab, et juba sel õppeaastal saab läbi viia Erasmus+ poolt toeatud projekte, millel on positiivne mõju kooliarengule ja õpikliimale.

Tekst ja fotod: Alexander Voss
Tõlge: Margit Tammekänd