erasmus+

Töövarjuks Hamburgi Wilhelmi gümnaasiumis

TeresaMinu nimi on Teresa Bönsch ja ma õpetan matemaatikat Tallinna Saksa Gümnaasiumis. 15. aprillist 19. aprillini 2024 oli mul võimalus Erasmus+ õpirände raames nädalaks külastada Wilhelm-Gymnasiumi Hamburgis.

Selles koolis on fookuses vanad keeled (õpetatakse ladina ja kreeka keelt), muusikasuund ja jätkusuutlikkus (mitmed erinevad projektid).

Viimane punkt oli minu jaoks eriti huvitav. Kool on oma projektide tõttu juba kolm korda kandnud Euroopa Keskkonnakooli nime. Keskkonnahariduse õppekava on lõimitud erinevatesse õppeainetesse.

Siinsed projektid hõlmavad metsa hooldust Wittmooris (8. klassi bioloogia), koristuspäeva (5. klass) ja iga-aastast “kiirmoe” kampaaniat.

Naturgarten-AG (”Loodusaia” valikkursus) annab väga nähtava panuse koolielus. Naturgarten-AG püüab igal võimalusel luua rohelisi saari. Nad kasutavad kooli territooriumil nii surnud/lõigatud puude naturaalset puitu kui ka vanast jõesängist pärit kive. Istutati ka palju põõsaid ja püsililli. Ka minul lubati töörühmast osa võtta ja aitasin kaasa taimede kaitseaia püstitamisele, mis oli mõeldud haljasalade kaitsmiseks, et uued taimed saaksid hästi kasvada.

Jätkusuutlikkuse eesmärgil on koolis üles pandud konteinerid tagastatavate pudelite jaoks. See tähendab, et pudelid ei satu prügikasti ja neid saab taaskasutada. Pandipudelitest saadav tulu tuleb omakorda tagasi kooliperele.

Nädala jooksul võtsin osa erinevates klassides matemaatika ja geograafia tundidest. Minu jaoks oli väga põnev näha, millised meetodid on kooli integreeritud. Digitahvlid on paigaldatud kõikidesse klassidesse. Õpetajad kasutavad neid nii joonistusprogrammidega kui ka oma seadmetega. WiFi-võrgu kaudu saab materjalid teha kättesaadavaks ka õpilastele, kui neil on vaja mobiiltelefoni või sülearvuti abil iseseisvalt uurida. Mõned õpilased alates 9. klassist kasutavad tunni sisu dokumenteerimiseks vihiku asemel tahvelarvuteid.

Huvitav oli teada saada erinevusi võrrdeldes Eesti haridussüsteemiga. Õpetajad olid väga huvitatud Eesti süsteemi tundmaõppimisest. Mõnes tunnis küsisid õpilased palju Eesti kohta. Vaid üksikud õpilased/õpetajad olid Eestis juba käinud. Loodan, et minu kohalviibimine oli mõlemale poolele hariv ja kultuurilist koostööd arendav.

Enda jaoks võtan kaasa väga olulise mõtte konsultatsioonitundidest matemaatikas, mille teemad antakse eelnevalt õpilastele teada. Nii saavad õpilased eelnevalt otsustada, kas teema on neile kordamiseks oluline või mitte.

Eriti huvitav ja loodetavasti kestev oli kohtumine kooli jätkusuutlikkuse rühmaga. Arutasime koos, kas Erasmus+ projekt õpilastega võiks tulevikus võimalik olla. Vestlesime võimalikest koostöö punktidest ja võimalustes, kuidas omavahelist ühist projekti uuel õppeaastal ellu viia. Oleme positiivselt meelestatud ja loodame väga, et saame selle projekti uuel õppeaastal käivitada.

Mul on väga hea meel, et mul oli võimalus tutvuda teise koolisüsteemiga ning tänan kõiki oma Wilhelm-Gymnasiumi kooli kolleege sooja vastuvõtu ja hea koostöö eest. Eriti tahaks tänada Asa Voglit, kes vastutas kooli õppekorralduse eest, aga hoolitses ka terve aja minu eest ja oli mulle mentoriks.

Loodan, et saan juba järgmisel õppeaastal õpilastega koos ühise projekti Hamburgis käivitada.