artbridge 2023

Erasmus+ õpiränne: Kunstisild 2023 Tallinna ja Lissaboni vahel

16.-21. oktoobril toimus Lissabonis Tallinna Saksa Gümnaasiumi ja Lissaboni Saksa Kooli õpilaste koostööprojekt ja Erasmus+ õpiränne. Projekt keskendus tänavakunstile ja fotograafiale.

Tänavakunst

Projekti esimene pool toimus Lissaboni makerspace asutuses Fablab Lisboa. Õpilased õppisid tundma digitaalse joonistamise programme Procreate ja Adobe Illustrator. Koos otsiti teemasid, mida enda organiseeritaval tänavakunsti näitusel kajastada. Töötoa alguses leidis grupp Eesti ja Portugali vahel üsna kiiresti mitu ühist joont: rahumeelsed revolutsioonid, sarnane taimestik ja loomastik, peaaegu samasugused mustrid folklooris ja muusikas. Nende teemade põhjal hakati looma šabloonkunsti töid.

Tänavakunstitööde loomiseks ning inspiratsiooni saamiseks külastasid õpilased mitut näitust, sealhulgas Joana Vasconcelosi näitust MAAT muuseumis ja tänavakunstnike ühisnäitust “Urban (R)evolution” Cordoaria Nacionalis. Samuti osalesid nad ühisel tänavakunstituuril Lissaboni linnas, kus tutvustati eriilmelisi tänavakunstitöid, mida tavaliselt linna külastades ei märka ja ei oska vaadelda.

Kolmapäeval, 18. oktoobril toimus ühise näituse avamine. Õpilased lõid oma šabloonide abil suuremõõtmelised kunstitööd, lisaks tehti siidtrükki särkidele ja kangast kottidele. Näitus eksponeeriti Fablabi välialal, see oli avatud nii õpilastele, õpetajatele, lapsevanematele kui ka avalikkusele.

Fotograafia

Neljapäeval toimus põnev ja hariv tsüanotüüpia töötuba Casa da Cerca kunstikeskuses. Õpilased said teadmisi tsüanotüüpia fotograafia protsessi ja ajaloo kohta. Nad oli võimalus kogu protsess algusest lõpuni läbi teha, segades tsüanotüübi lahuseid ja kemikaale, valmistades ette lõuendid, asetades lõuendile taimi ja enda loodud šabloonkunstitöid ning ilmutades fotokunstitööd vee ja päikese abil.

Kultuuriprogramm

Lisaks toimus kultuuriteemaline väljasõit Sintrasse. Külastati Quinta da Regaleira lossi, tutvuti Portugali läänepoolsema tipu Cabo da Rocaga ja Cascaisi linnaga.

Nädal aega kestnud koostööprojekti jooksul tutvuti Portugali kultuuri ja eluga, praktiseeriti inglise ja saksa keelt, loodi ühine näitus ning avardati silmaringi ja oskusi uute tehnikate ja kogemuste tundmaõppimisel. Ühine projekt jätkub Tallinnas juba veebruaris.

Suur tänu meie koostööpartneritele:

Erasmus+ kaasfinantseerimise toel osales projektis üheksa õpilast 11. klassidest: Susanna Sarapuu, Margarita Smirnova, Lotte Suurküla, Marianne Ronk, Mirelle Piirsalu, Kertu Einborn, Hannes Tamm, Rasmus Rihard Allmägi ja Magnus Voecks.

Projektijuhid: kunstiõpetajad Erik Joasaare ja Lisette Lepik

Erasmus+